Inny kraj na celowniku Rosji? Operacja jak przed atakiem na Ukrainę

Kreml prowadzi operację informacyjną przeciwko Mołdawii, która wykazuje zaskakujące podobieństwo do tej, która miała miejsce przed atakiem na Ukrainę - czytamy w najnowszym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

Mołdawia na celowniku Rosji. Kreml prowadzi operację informacyjną
Mołdawia na celowniku Rosji. Kreml prowadzi operację informacyjną
Źródło zdjęć: © East News | DIMITAR DILKOFF
Sara Bounaoui

15.02.2024 | aktual.: 15.02.2024 17:05

14 lutego rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wypowiedział się na temat konfliktu w separatystycznym regionie Mołdawii - Naddniestrzu. Stwierdził, że rząd Mołdawii jest kontrolowany przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Ławrow dodał również, że to Zachód zablokował proces negocjacyjny dotyczący Naddniestrza.

W negocjacjach udział brały Rosja, Ukraina, Naddniestrze, Mołdawia oraz Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). USA i Unia Europejska pełniły natomiast rolę obserwatorów. Ławrow zapewnił, że Rosja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wznowić ten proces.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oleg Serebrian, wicepremier Mołdawii, oświadczył 28 stycznia, że Mołdawia nie wróci do rozmów, dopóki nie poprawią się stosunki rosyjsko-ukraińskie i dopóki wojna w Ukrainie nie zakończy się.

Ławrow wyraził swoje zaniepokojenie losem około 200 tys. obywateli Rosji mieszkających w Naddniestrzu. Oświadczył, że Rosja "nie pozwoli, by padli oni ofiarą kolejnej awantury Zachodu".

Rosyjski minister oskarżył Mołdawię o to, że zdecydowała się nie udzielać subsydiów z budżetu państwowego regionom, które sprzeciwiają się jej integracji z UE, takim jak Gagauzja. Porównał to do sytuacji, w której Zachód "odmówił" dania byłemu prezydentowi Ukrainy, Wiktorowi Janukowyczowi, czasu na przeanalizowanie umowy stowarzyszeniowej z UE w 2013 roku. Według Ławrowa, Zachód stawia Mołdawii podobne "ultimatum" dotyczące członkostwa w UE.

ISW: Rosja chce uzasadnić ewentualne próby zdestabilizowania sytuacji

ISW ocenia, że przedstawiciele Kremla próbują stworzyć warunki informacyjne, które uzasadniałyby ewentualne próby zdestabilizowania sytuacji w Mołdawii przez Rosję i zapobiegłyby jej integracji z Zachodem.

Inni przedstawiciele rosyjskiego MSZ, w tym rzeczniczka Maria Zacharowa, wcześniej twierdzili, że władze mołdawskie próbują ekonomicznie "zadusić" Naddniestrze i uniemożliwiają znalezienie dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w tym regionie.

Jeden z blogerów wojskowych powiązanych z Kremlem propaguje narrację, że Mołdawia "militaryzuje" się, aby "siłą zintegrować" Naddniestrze i że Rosja powinna się na to przygotować.

Niedawno władze mołdawskie oskarżyły rosyjskie "siły pokojowe" w Naddniestrzu o organizowanie ćwiczeń i korzystanie z broni w mołdawskiej strefie bezpieczeństwa, co narusza protokoły komisji OBWE.

ISW ocenia, że "termin ewentualnej rosyjskiej operacji hybrydowej w Mołdawii jest niejasny, ale Kreml tworzy warunki informacyjne, by była ona możliwa wkrótce".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
rosjamołdawiakreml
Wybrane dla Ciebie