Kłopoty Rosjan po ataku. Flota Czarnomorska bez dowódcy [RELACJA NA ŻYWO]
14.02.2024 | aktual.: 15.02.2024 21:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czwartek to 722. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjskie media informują o dymisji szefa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Wiktora Sokołowa po ukraińskim ataku na statek desantowy Cezar Kunikow w pobliżu Krymu. Jeden z kanałów na Telegramie - powiązany z rosyjskim Ministerstwem Obrony - twierdzi, że zamiast Sokołowa obowiązki dowódcy ma pełnić szef sztabu. Nie pojawiły się jednak żadne oficjalne informacje w tej sprawie. Przypomnijmy, że rosyjskie media poinformowały o możliwej śmierci dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Wiktora Sokołowa w wyniku ataku na kwaterę główną w Sewastopolu 22 września ubiegłego roku. Informacje te ostatecznie nie zostały potwierdzone. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Rosyjski atak rakietowy na Lwów - miasto położone w pobliżu granicy z Polską. O szczegółach poinformował mer Andrij Sadowy. Zaznaczył, że są trafienia, ale według wstępnych ustaleń obyło się bez ofiar. Do eksplozji doszło też w Kijowie.
- W najnowszym wywiadzie z Władimirem Putinem padły zatrważające słowa o Ukrainie. Rosyjski dyktator stwierdził, że żałuje, że nie zaatakował wcześniej. Skomentował też kontrowersyjną rozmowę z amerykańskim dziennikarzem.
- Atak w rosyjskim mieście Biełgorod. Ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko poinformował, że w wyniku uderzenia rakiety w centrum handlowe Magnit zginęło 9 osób. MON w Moskwie wydało komunikat dot. zdarzenia.
- Ołeksandr Syrski nie schodzi od kilku dni z ramówek rosyjskich mediów. Kremlowska propaganda próbuje zdyskredytować nowego głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy, nazywając go m.in. "rzeźnikiem z Bachmutu" i "sowieckim generałem".
Bezpieczeństwo Polski w obliczu agresji Rosji na Ukrainę - Jacek Siewiera -didaskalia
Siły obronne Ukrainy zniszczyły grupę pancerną w pobliżu Bachmutu. Straż graniczna brygady Pomsta wraz z towarzyszami z innych jednostek Sił Obronnych Ukrainy rozbiła rosyjską grupę pancerną wroga. "Rosjanie, którzy próbowali szturmować pozycje ukraińskie, stracili 2 czołgi, trzeci czołg ledwo uciekł, ale piechota nie mogła" – podała agencja Ukrinform.
O centrum szkoleniowym NATO, które ma powstać w Polsce, informuje także ukraińska strona. "Dla nas JATEC polega na opracowywaniu nowych podejść opartych na technologii, aby przygotować się na przyszłe zagrożenia. Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania, a zwłaszcza Międzynarodowemu Sztabowi NATO, Polsce i Niemcom" - napisał w mediach społecznościowych szef ukraińskiego MON Rustem Umerov.
Jacek Siewiera pytany był przez Patrycjusza Wyżgę o rozwój Rosji. - Przez krótki czas Władimir Putin próbował rozwijać swoje państwo bez wojny. Dziś przekształcił się człowieka, który wprowadził swoje państwo w głęboki stan wojny na różnych poziomach. Ale robi to całkowicie świadomie - ocenił.
- To jest logika kampanii wyborczych i logika emocji - mówił Jacek Siewiera w "Didaskaliach" w rozmowie w Patrycjuszem Wyżgą, komentując skandaliczne słowa Donalda Trumpa. Skrytykował wypowiedź byłego prezydenta USA, zgadzajac się, że "powiedział za dużo".
Przypomnijmy, kilka dni temu były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump stwierdził, że zachęcałby Rosję, by "robiła cokolwiek jej się podoba" innym krajom NATO, które nie wypełniają zobowiązań finansowych wobec Sojuszu.
Dziś w pobliżu Kijowa powstał ogromny krater - w wyniku zestrzelenia rosyjskiego rakiety we wsi Buda-Babinetska w obwodzie buczańskim.
- Pomimo zniszczenia przez Siły Obronne kolejnego rosyjskiego statku zagrożenie rakietowe ze strony morza nie ustąpiło. Wróg w dalszym ciągu rozbudowuje swoją logistykę i infrastrukturę na Krymie, przenosząc sprzęt z Noworosyjska do Sewastopola i z powrotem - mówiła szefowa wspólnego centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humenuk w rozmowie Jedyni Nowy.
W codziennej brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że w środę ukraińskie siły przeprowadziły skuteczny atak przy użyciu dronów nawodnych na rosyjski okręt desantowy klasy Ropucha, Cezar Kunikow. Operacja niemal na pewno zakończyła się zatopieniem jednostki i oznacza, że w wyniku ukraińskich ataków zniszczone zostały już trzy z 10 okrętów tej klasy.
Jak wyjaśniono, na okrętach tej klasy w dużej mierze opiera się wsparcie logistyczne dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i wojny na Ukrainie, a utrata jednej z tych jednostek niemal na pewno jeszcze bardziej zawęzi ograniczone rosyjskie zasoby na Morzu Czarnym i pozostawi wsparcie logistyczne dla Floty Czarnomorskiej podatnym na dalsze ataki. Ponadto jeszcze bardziej zmniejszy to dostępność wsparcia logistycznego pomiędzy głównym terytorium Rosji a Półwyspem Krymskim w czasie, gdy most Kerczeński jest zamknięty.
"Jest wysoce prawdopodobne, że ukraińska zmyślność powstrzymuje Rosję przed swobodnym operowaniem w zachodniej części Morza Czarnego i umożliwia Ukrainie przejęcie od Rosji impetu na morzu" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali we Wrocławiu obywatela Ukrainy, który działał na zlecenie rosyjskich służb.
Miał przygotowywać się do podjęcia działań dywersyjnych i sabotażowych. Chodziło m.in. o podpalanie obiektów w pobliżu infrastruktury strategicznej.
Jak podają ukraińskie agencje, minister obrony Hiszpanii Margarita Robles ogłosiła przekazanie Ukrainie amerykańskich wielozadaniowych transporterów opancerzonych M113 oraz innego sprzętu wojskowego.
- Dzisiaj komunikat, który przekazuję w Polsce, jest taki: bardzo dziękuję polskiemu rządowi i polskiemu narodowi za wspaniałą solidarność, którą pokazujecie Ukrainie. Chcemy powiedzieć, że my, Wielka Brytania, jesteśmy z wami. Chcemy razem z wami przejść przez to. Chcemy, żeby Putin przegrał. Nie uważamy, że agresja powinna się opłacać. Głęboko w to wierzę - mówił David Cameron, szef brytyjskiej dyplomacji w rozmowie z TVN24 BiS.
Na terenie przedsiębiorstwa obronnego miasta Bijsk na terytorium Ałtaju Federacji Rosji doszło do eksplozji. Władze zapewniają, że miały tam miejsce "procesy technologiczne".
Z doniesień wynika, że mieszkańcy Bijska usłyszeli eksplozję i zobaczyli słup dymu nad miastem. Według nich szyby zatrzęsły się od fali uderzeniowej.
Donald Trump propaguje ideę udzielenia Ukrainie pomocy, ale w formie pożyczki. - Chcą im dać kolejne 60 miliardów dolarów. Zróbcie to w ten sposób. Pożyczcie im pieniądze. Jeśli będą w stanie, to nam spłacą. Jeśli nie, nie będą musieli nam zwracać - mówił podczas swojego wiecu.
Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział na konferencji po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli, że rozmowy dotyczyły pogarszającego się środowiska bezpieczeństwa. - Nigdy nie możemy uważać pokoju za coś oczywistego. Nie widzimy jednak żadnego bezpośredniego zagrożenia militarnego wobec Sojuszu - dodał.
Wspólne Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy w Polsce umożliwi Ukrainie dzielenie się wnioskami wyciągniętymi z wojny z Rosją - powiedział po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg.
- Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu nowego Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy w Polsce. Umożliwi Ukrainie dzielenie się wnioskami wyciągniętymi z wojny z Rosją. Stworzy także strukturę, w której siły ukraińskie będą mogły uczyć się i szkolić wraz ze swoimi sojuszniczymi odpowiednikami. Będziemy nadal stać po stronie Ukrainy, dla bezpieczeństwa Ukrainy i naszego - powiedział szef NATO.
Ministrowe obrony NATO rozmawiali w Brukseli także o zwiększeniu produkcji amunicji.
- Aby uzupełnić nasze zapasy i nadal wspierać Ukrainę, musimy przejść od powolnego tempa czasu pokoju do szybkiej produkcji, której wymaga konflikt. Do tego producenci potrzebują podpisanych umów i właśnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy NATO podpisało kontrakty o wartości dziesięciu miliardów dolarów. To pomaga Ukrainie, czyni NATO silniejszym i zapewnia więcej miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji w Europie i Ameryce Północnej - powiedział Norweg.
Oczekuję, że 18 państw członkowskich Sojuszu wyda w tym roku 2 proc. swojego PKB na obronność. To sześciokrotny wzrost w porównaniu z zaledwie trzema sojusznikami w 2014 r. - powiedział na konferencji po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg.
Dodał, że w 2024 r. sojusznicy NATO w Europie zainwestują łącznie 380 miliardów dolarów amerykańskich w obronność. - Po raz pierwszy stanowi to 2 proc. ich całkowitego PKB. Przed nami wciąż droga do pokonania, ale dokonaliśmy już historycznego przełomu - powiedział.
Zatopienie przez siły ukraińskie rosyjskiego kolejnego okrętu desantowego klasy Ropucha ogranicza wsparcie logistyczne dla Floty Czarnomorskiej, a także utrudnia wsparcie logistyczne dla okupowanego Krymu - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Polski minister obrony dodał, że rozmawiał ze swoim Litewskim odpowiednikiem. - Tematem były m. in. kwestie związane z organizacją największego ćwiczenia NATO, w jakim w tym roku wspólnie będziemy brali udział. Rozmawialiśmy także o bezpieczeństwie na wschodniej flance NATO i zwiększeniu wysiłków na rzecz wzmocnienia naszych zdolności obronnych - mówił Kosiniak-Kamysz.
- Mogę dziś poinformować sukcesie Polski, bo dziś podjęta została decyzja o ustanowieniu właśnie w Polsce Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Decyzja została uzgodniona na forum NATO i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ukraińskim. Centrum zostanie utworzone w Bydgoszczy - mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.