PolskaModlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku

Modlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku

Duchowni sześciu religii uczcili wspólną modlitwą pamięć bezimiennych zmarłych na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku. Modlitwa ekumeniczna w tym miejscu w dniu Wszystkich Świętych odbyła się po raz czwarty.

W modlitwie uczestniczyli: dziekan Dekanatu Gdańsk-Śródmieście kościoła katolickiego ks. Cezary Annusewicz, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego Jakub Szadaj, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Michał Warczyński, proboszcz parafii greckokatolickiej św. Bartłomieja ks. mirat Józef Ulicki, proboszcz parafii polskokatolickiej Bożego Ciała ks. Rafał Michalak oraz proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja ks. mirat Artur Zielepucha.

Oprócz przedstawicieli różnych wyznań na symboliczny Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku przybyło także kilkudziesięciu mieszkańców miasta. Zebrani zapalili znicze.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał, że Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy jest "pamiątką i wspomnieniem" o wszystkich pokoleniach gdańszczan pozbawionych własnych mogił, bez względu na "język i wyznawaną przez nich religię".

Nekropolia upamiętnia nieistniejące już i zniszczone gdańskie cmentarze. Cmentarz ten otwarto w maju 2002 r. podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan. Położony jest na terenie powstałego w II połowie XIV wieku Cmentarza Bożego Ciała zamkniętego w 1956 roku, a w latach 60. zamienionego na park.

Oprócz cmentarza Bożego Ciała w Gdańsku likwidowano też inne nekropolie. W sumie z mapy miasta znikło 27 miejsc pochówku różnych wyznań. Na cmentarzu-pomniku ułożonych jest 38 płyt nagrobnych z grobów, pochodzących z XVIII, XIX i XX wieku. Pod płytą główną, w centralnej części cmentarza złożone są szczątki znalezione w czasie budowy pomnika.

Po uroczystości na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy zapalono także znicze pod pomnikiem ofiar epidemii tyfusu, która miała miejsce w Gdańsku tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Obelisk został odsłonięty w październiku 2003 r. na terenie Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Grodzisko". W miejscu, gdzie stoi monument, pochowano około 1100 więźniów, głównie Niemców oraz Polaków i osób innych narodowości, zmarłych w ciągu 12 miesięcy od kwietnia 1945 roku w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)