Trwa ładowanie...
doliqmb
Mocne słowa sędziego Włodzimierza Wróbla. Komentarz wiceministra Pawła Jabłońskiego

Mocne słowa sędziego Włodzimierza Wróbla. Komentarz wiceministra Pawła Jabłońskiego

"Mamy już autorytaryzm, ma nowoczesną postać i twarz" - stwierdził w rozmowie z TVN24 sędzia Włodzimierz Wróbel. Co na to wiceszef MSZ Paweł Jabłoński? - Panu sędziemu należy przytoczyć przepisy konstytucji, które mówią bardzo wyraźnie, że sędzia nie może prowadzić działalności publicznej, która może wzbudzać u odbiorców ocenę, że nie jest on bezstronny politycznie. Jeżeli są wątpliwości co do jego bezstronności politycznej, to nie powinien być po prostu sędzią - komentował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Wiem, że wiele osób bardzo szanuje sędziego Wróbla, sędziego Tuleję, ale niestety ci sędziowie już dawno zapomnieli o tym, że ich bezstronność nakazuje im zachowanie wstrzemięźliwości od ocen politycznych - kontynuował. - Oni mają oczywiście prawo do posiadania swoich poglądów, ale mają też ogromne przywileje jako sędziowie i za tymi przywilejami idą obowiązki. To m.in. obowiązek do zachowania apolityczności. Jeśli ktoś nie chce zachować apolityczności, to nie musi być sędzią - podkreślił Jabłoński. - Tak jak sędzia Tuleya, który de facto sędzią jest tylko z nazwy, a w praktyce jest już dziś politykiem, nawet jeśli nie ma legitymacji partyjnej - podsumował.

Te spory w kontekście reformowaniaRozwiń

Transkrypcja:

Te spory w kontekście reformowania czy zmian przeprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości doprowadziły do tego, że dzisiaj sędzia Wróbel w jednej ze stacji informacyjnych mówi, że jesteśmy krajem autorytarnym. Jakby pan odpowiedział panu sędziemu? Myślę, że panu sędziemu przede wszystkim należy przytoczyć przepisy Konstytucji, które mówią bardzo wyraźnie, że sędzia nie może prowadzić działalności publicznej, która może wzbudzać u odbiorców taką ocenę, że nie jest on bezstronny politycznie. Jeżeli są wątpliwość co do jego bezstronności politycznej, to nie powinien być po prostu sędzią. I niestety, wiem, że wiele osób bardzo szanuje sędziego Wróbla, że wiele osób bardzo szanuję sędziego Tuleyę czy wielu innych sędziów, ale niestety ci sędziowie już dawno zapomnieli o tym, że ich bezstronność nakazuje im zachowanie wstrzemięźliwości od ocen politycznych. Oni mają oczywiście prawo do posiadania swoich poglądów, ale mają też ogromne przywileje jako sędziowie i z tymi przywilejami idą obowiązki. Jest to między innymi obowiązek do zachowania apolityczności. Jeśli ktoś nie chce zachować apolityczności, to nie musi być sędzią. Tak jak właśnie pan sędzia Tuleya, który de facto jest już sędzią tylko z nazwy, a w praktyce jest politykiem. A panie ministrze, a na przykład Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, pani sędzia Krystyna Pawłowicz - ona zachowuje wstrzemięźliwość, zachowuje apolityczność? Jeszcze jedno zdanie o sędzim Tulei, bo on jest w praktyce już dziś politykiem, nawet jeśli nie ma legitymacji partyjnej. Natomiast jeśli chodzi o sędziów Trybunału Konstytucyjnego, to proszę pamiętać, że proces wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest procesem politycznym, jest procesem demokratycznym. To parlament wybiera sędziów. Zawsze było tak, od momentu powstania Trybunału Konstytucyjnego, że sędziowie byli bardzo często byłymi politykami. Przecież poprzedni prezes Trybunału pan Andrzej Rzepliński był również popierany politycznie przez Platformę, a wcześniej w przeszłości miał nawet... Ale jednak nie był tak aktywny w mediach społecznościowych jak pani sędzia Krystyna Pawłowicz, która jest nawet krytykowana przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Ja się zgadzam, że aktywność nadmierna sędziów w mediach w ogóle to jest obszar bardzo ryzykowny, trzeba zachować bardzo dużą ostrożność. I z wieloma wypowiedziami pani sędzi Trybunału Konstytucyjnego pani profesor Pawłowicz ja się też nie zgadzam. Uważam, że mogłaby zachowywać znacznie większą wstrzemięźliwość. Natomiast inna jest też rola sędziego Trybunału Konstytucyjnego od sędziego sądu powszechnego, w Konstytucji jest to bardzo wyraźnie odróżnione. W przypadku sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego także trzeba pamiętać o tym, że ten przepis Konstytucji nie mógł być wyraźniejszy. Jest nakaz zachowywania tej bezstronności w sprawach politycznych i niestety jeśli ktoś go łamie, no to trudno się dziwić, że mogą go za to spotkać konsekwencje.
doliqmb
doliqmb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj