Trwa ładowanie...
d42uz19
IAR

Mocne oskarżenia ONZ. Izrael celowe ostrzelał cywilów?

ONZ oskarża Izrael o celowe zabicie cywilów w Strefie Gazy. Nad ranem izraelskie rakiety spadły na szkołę w miejscowości Dżabalija, gdzie chronili się uchodźcy. Zginęło co najmniej 15 osób, a ponad sto zostało rannych. ONZ twierdzi, że Izrael był informowany, iż w szkole w Dżabalii mieszkają cywile.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W szkołach schronienia szukają Palestyńczycy, którzy musieli porzucić swoje domy przez toczące się walki
W szkołach schronienia szukają Palestyńczycy, którzy musieli porzucić swoje domy przez toczące się walki (PAP/EPA, Fot: Oliver Weiken)
d42uz19

Ostatniej nocy Dżabalija była jednym z miast atakowanych przez izraelską armię. Nad ranem na prowadzoną przez ONZ szkołę spadły co najmniej dwa pociski. - Była piąta nad ranem, kiedy zaczął się ostrzał. Wszyscy spali. Wtedy na jedną z klas spadł pocisk. Obudziłem moją rodzinę i natychmiast zaciągnąłem wszystkich do środka, do innej klasy - mówi Muhammad, jeden z uchodźców, który mieszka w szkole.

Jak relacjonuje specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, który odwiedził ostrzelaną szkołę Abu Hussein, w ataku zginęło co najmniej 15 osób. Rakiety zabiły też stojące przed szkołą osły, których zwłoki leżą teraz przed budynkiem i rozkładają się w upale.

Izraelska armia twierdzi, że z okolicy szkoły islamiści z Hamasu prowadzili wcześniej ostrzał w kierunku Izraela. ONZ z kolei podkreśla, że wojsko było co najmniej 17 razy informowane, że w szkole mieszkają cywile. Miejscowi pracownicy Narodów Zjednoczonych twierdzą też, że w budynku nie było żadnych rakiet Hamasu.

d42uz19

- Wejście do szkoły jest chronione. Tu nikt nie ma prawa wejść z bronią, tym bardziej z rakietami - mówi Mahmud, pracownik szkoły Abu Hussein.

Kilka dni temu armia zbombardowała inną, należącą do ONZ szkołę w Beit Hanun.

Liczba ofiar wojny w Strefie Gazy po stronie palestyńskiej wzrosła do 1255 osób. Po stronie izraelskiej zginęło dotąd 56 osób. Od 14.00 polskiego czasu w Gazie ma obowiązywać czterogodzinny rozejm, ogłoszony jednostronnie przez Izrael.

d42uz19

Podziel się opinią

Share

d42uz19

d42uz19
Więcej tematów