ŚwiatMocarstwa uzgodniły projekt nowych sankcji wobec Iranu

Mocarstwa uzgodniły projekt nowych sankcji wobec Iranu

Ambasadorowie przy ONZ sześciu
światowych potęg - pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ
i Niemiec - uzgodnili projekt nowej rezolucji
zawierającej zaostrzone sankcje wobec Iranu w związku z jego
programem atomowym.

15.03.2007 16:05

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )
Irański program atomowy

Projekt przesłano do RB ONZ i ma on być poddany pod głosowanie w przyszłym tygodniu.

Iran nie zastosował się do poprzedniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa z grudnia ubiegłego roku, nakładającej na Teheran obowiązek przerwania procesu wzbogacania uranu.

W skład "szóstki" wchodzą USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy.

Obecny projekt rezolucji zawiera embargo na import broni z Iranu oraz zamrożenie kont bankowych kolejnych osób i przedsiębiorstw uczestniczących w irańskim programie nuklearnym i rakietowym. W rezolucji znajduje się także apel do rządów i instytucji finansowych o zaprzestanie przyznawania Iranowi pożyczek i grantów.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad określił w czwartek Radę Bezpieczeństwa ONZ jako "nieuprawniony" organ i powiedział, że jakiekolwiek nowe sankcje, które będą nałożone na jego kraj, jedynie stymulować będą Teheran do samowystarczalności i dalszego rozwoju technologii nuklearnej.

Wykorzystując instrumentalnie Radę Bezpieczeństwa wrogowie Iranu chcą udaremnić rozwój irańskiego narodu - mówił prezydent, używając charakterystycznej retoryki na wiecu w Ardakanie.

W grudniu Rada Bezpieczeństwa ONZ wyznaczyła Iranowi 60-dniowy termin rezygnacji z programu wzbogacania uranu, który - jak utrzymuje Teheran - potrzebny jest Iranowi do celów energetycznych, ale może być również wykorzystany do produkcji broni jądrowej.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 1737 z 23 grudnia 2006 roku przewidywała ograniczone sankcje w przypadku kontynuowania przez Iran programu wzbogacania uranu. Nakazywała ona wszystkim krajom wstrzymanie dostaw do Iranu materiałów i technologii, które mogłyby się przyczynić do powodzenia irańskiego programu atomowego i rakietowego. Zapowiadała także zamrożenie aktywów 10 głównych spółek irańskich oraz 12 osób powiązanych blisko z programem.

Źródło artykułu:PAP
iranKorea Północnabroń atomowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)