Trwa ładowanie...
d1isqe5

Mniejszość niemiecka oburzona po raporcie. Resort odpowiada

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej skrytykowali zapis w raporcie resortu finansów na temat prania brudnych pieniędzy i terroryzmu. "Wymienienie mniejszości narodowych w dokumencie w najmniejszym nawet stopniu nie oznacza, że są one uznawane jako niebezpieczne - odpowiada rzecznik ministerstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł Ryszard Galla i członkowie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim
Poseł Ryszard Galla i członkowie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim (PAP, Fot: Krzysztof Świderski)
d1isqe5

"Dla zachowania spójności merytorycznej przedstawiono, jak wygląda w Polsce skład narodowościowy i etniczny. Nie należy tego łączyć z jakąkolwiek oceną mniejszości" - napisał w mediach społecznościowych Paweł Jurek, rzecznik prasowy resortu finansów.

To reakcja na oburzenie, jakie wywołał raport wśród mniejszości niemieckiej.

Dokument "Krajowa ocenie ryzyka prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu" omawia zagrożenia dla państwa polskiego, a wśród nich wskazuje m.in. na radykalizację diaspory muzułmańskiej. To w tym punkcie eksperci ministerstwa przypominają o możliwości wydalenia cudzoziemców zagrażających bezpieczeństwu, a dalej wymieniają mniejszości narodowe i etniczne żyjące w Polsce.

d1isqe5

Zobacz także: Temat LGBT prezentem dla Kaczyńskiego? Leszek Miller tłumaczy

- Przypomina się, że najliczniejszą z nich są Niemcy. Ten zapis jest zgodny z prawdą. Natomiast niezrozumiałe jest sąsiedztwo, w którym się pojawił i kontekst zagrożeń związanych z finansowaniem terroryzmu - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Opolu Ryszard Galla, poseł i członek zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim.

Galla dodał, że zapis jest "niebywale niepokojący".

d1isqe5

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1isqe5

Podziel się opinią

Share

d1isqe5

d1isqe5
Więcej tematów