Trwa ładowanie...
d20wr1g

Mniej religii w łódzkich szkołach. Godzina zamiast dwóch

Zmiany w nauczaniu religii w Łodzi. W niektórych szkołach od września będzie o połowę mniej lekcji religii - godzina zamiast dwóch godzin w tygodniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zgoda wydana z uwagi na problemy z dużą liczbą uczniów w szkołach
Zgoda wydana z uwagi na problemy z dużą liczbą uczniów w szkołach (East News)
d20wr1g

Zmiany w nauczaniu religii w szkołach ponadgimnazjalnych w Łodzi mają nastąpić już od września - informuje "Gazeta Wyborcza".

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi zwrócił się do łódzkiej kurii o zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii z uwagi na problemy lokalowe. Wniosek dotyczy kilkunastu liceów.

Dyrektorzy szkół argumentują, że do szkół trafią od nowego roku szkolnego dzieci z dwóch roczników i bardzo trudno będzie ułożyć plany lekcji tak, by starczyło dla wszystkich pomieszczeń. Abp Grzegorz Ryś zgodził się.

d20wr1g

Zgoda dotyczy przyszłego roku i tylko konkretnych szkół, nie wszystkich.

Jak będą wyglądały lekcje religii w innych miastach?

Wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska, na początku roku zwróciła się z podobną prośbą do biskupa Romualda Kamińskiego z diecezji warszawsko-praskiej oraz do metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza.

Powiedziała, że dostała zapewnienie, że wszyscy dyrektorzy, którzy zgłoszą problemy lokalowe, dostaną zgodę na odstępstwo od dwóch godzin religii tygodniowo w klasach pierwszych.

d20wr1g

Podobny pomysł padł między innymi w Gdańsku. Gdańscy radni Koalicji Obywatelskiej poprosili prezydent Gdańska o zwrócenie się z taką propozycją do biskupa diecezjalnego. Zanim Aleksandra Dulkiewicz jednak zareagowała na wniosek, abp Sławoj Leszek Głódź wyraził swoją dezaprobatę.

- Rozmawiałem już na ten temat z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głodziem, a nawet wypowiedział się na ten temat publicznie - mówi "Gazecie Wyborczej" wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. Podczas spotkania z katechetami, duchowny miał kategorycznie odmówić zgody na zmniejszenie liczby lekcji religii w szkołach. Kowalczuk zapewnił, że prezydent Gdańska, zgodnie z prośbą radnych, wystąpi do arcybiskupa z oficjalnym wnioskiem.

Przeczytaj także: "Jasny sygnał Kościoła – wara od lekcji religii"

d20wr1g

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Zobacz także: Lech Wałęsa o LGBT. Janina Ochojska odpowiada

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

d20wr1g

Podziel się opinią

Share

d20wr1g

d20wr1g
Więcej tematów