RegionalneTrójmiastoGłódź nie zgadza się na zmniejszenie liczby lekcji religii w Gdańsku

Głódź nie zgadza się na zmniejszenie liczby lekcji religii w Gdańsku

Gdańscy radni Koalicji Obywatelskiej proszą prezydent Gdańska o zwrócenie się z taką propozycją do biskupa diecezjalnego. Zanim Aleksandra Dulkiewicz zareagowała na wniosek, abp Sławoj Leszek Głódź wyraził swoją dezaprobatę.

Głódź nie zgadza się na zmniejszenie liczby lekcji religii w Gdańsku
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Renata Dąbrowska
Piotr Białczyk

29.03.2019 | aktual.: 29.03.2019 10:31

Interpelacja samorządowców z KO została złożona we wtorek. Podpisało się pod nią 13 radnych. Domagają się zmniejszenia liczby zajęć z religii z dwóch lekcji tygodniowo do jednej. Zgodnie z prawem, tylko biskup diecezjalny może wydać taką decyzję. Radni swoją decyzję argumentują zmianami związanymi z reformą edukacji, którą wprowadza Prawo i Sprawiedliwość.

"Deforma edukacji (...) naraża uczniów, rodziców i nauczycieli na wiele problemów organizacyjnych" - piszą radni Koalicji Obywatelskiej. Samorządowcom chodzi przede wszystkim o kwestię podwójnego rocznika uczniów. "Już dziś szkoły podstawowe zmierzają się z dużą liczbą uczniów wskutek utworzenia klas siódmych i ósmych" - czytamy w interpelacji.

Dodatkowo politycy KO domagają się, aby nauka religii i etyki odbywały się na na początku lub na końcu planu lekcji uczniów. Samorządowcy chcą także "aby zawsze była przestrzegana zasada uprzedniego złożenia pisemnego oświadczenia (rodziców lub pełnoletniego ucznia) co do ewentualnego życzenia uczestnictwa ucznia w lekcji religii lub etyki”.

Reakcja Kościoła

- Rozmawiałem już na ten temat z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głodziem, a nawet wypowiedział się na ten temat publicznie - mówi "Gazecie Wyborczej" wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. Podczas spotkania z katechetami, duchowny miał kategorycznie odmówić zgody na zmniejszenie liczby lekcji religii w szkołach. Kowalczuk zapewnił, że prezydent Gdańska, zgodnie z prośbą radnych, wystąpi do arcybiskupa z oficjalnym wnioskiem.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Warszawie. Wiceprezydent stolicy, Renata Kaznowska, na początku roku zwróciła się z podobną prośbą do biskupa Romualda Kamińskiego z diecezji warszawsko-praskiej oraz do metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. Polityk wyjaśniła problem, z jakim obecnie mierzą się stołeczne szkoły.

Jej apel pozytywnie rozpatrzyli duchowni. - Otrzymałam zapewnienie, że wszyscy dyrektorzy, którzy zgłoszą problemy lokalowe, dostaną zgodę na odstępstwo od dwóch godzin religii tygodniowo w klasach pierwszych - mówiła w styczniu polityk. - Bardzo cieszy mnie to, że metropolici warszawscy potrafią stanąć na wysokości zadania i wykazać się zrozumieniem dla trudnej sytuacji samorządu - dodała wiceprezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (805)