Trwa ładowanie...

Borys Budka o religii w szkołach: trzeba reformować

Reforma zasady finansowania katechezy w szkołach jest potrzebna - mówi Borys Budka z PO. Były minister sprawiedliwości uważa, że część hierarchów rozumie potrzebę dyskusji na ten temat.

Share
Borys Budka o religii w szkołach: trzeba reformować
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
dwr88m2

- Społeczeństwo się zmienia i to Kościół katolicki powinien sam zrozumieć, jak jest teraz postrzegany - powiedział Borys Budka na antenie TOK FM, pytany o stanowisko Konferencji Episkopatu Polski o tym, że "nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych".

Poseł Platformy Obywatelskiej stwierdził, że oświadczenie KEP jest "paliwem dla tych wszystkich, którzy nie chcą żadnego finansowania lekcji religii w szkołach". - Z pewnością można plan zajęć zorganizować tak, żeby uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, nie musieli czekać na kolejne zajęcia. Można to lepiej zorganizować - ocenił Budka.

dwr88m2

- Jesteśmy za tym, żeby rodzice mieli prawo wyboru. Mówimy wyraźnie, ze ten system trzeba zreformować i to jest kwestia wspólnego działania z KEP - dodał.

"Niepotrzebnie angażują się w politykę"

Dopytywany o to, czy PO w przypadku dojścia do władzy zdecyduje się na zmianę zasad finansowania katechezy w szkołach, Budka potwierdził, że to również wymagana reformy.

- Nie chcemy podchodzić do dyskusji w kategorii konfliktu. Sprawa wymaga rozmów z KEP, ale całościowa reforma jest konieczna - podkreślał poseł opozycji.

dwr88m2

- Oprócz nauczania religii w szkołach jest też jeszcze chociażby sprawa ubezpieczeń społecznych duchownych. Część hierarchów patrzy na te problemy do rozwiązania podobnie. Wiedzą, że zmiany są potrzebne - mówił Budka. Zauważył również, że część duchownych wspiera rządzący teraz obóz. - Niepotrzebnie angażują się w politykę - powiedział gość TOK FM.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Sikorski w mocnych słowach reaguje na wypowiedź Kaczyńskiego o LGBT+

dwr88m2

Podziel się opinią

Share
dwr88m2
dwr88m2
Więcej tematów