ycipk-rmpcfu

Episkopat nie zgadza się na "próby ograniczenia nauczania religii w szkołach"

- Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów - pisze w oświadczeniu przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa chce zmniejszyć liczbę godzin religii w szkołach
Warszawa chce zmniejszyć liczbę godzin religii w szkołach (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
ycipk-rmpcfu

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zostało wydane w związku z "próbami ograniczania zajęć z religii w przedszkolach i szkołach publicznych" - informuje rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć” - czytamy w oświadczeniu bpa Mendyka.

Biskup zaznacza, że przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania zajęć z religii dla grupy nie mniejszej niż 7 uczniów, a zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin religii do jednej tygodniowo może wyrazić jedynie biskup diecezjalny na pisemną prośbę dyrekcji szkoły.

ycipk-rmpcfu

"Wystarczy raz złożyć deklarację"

"Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów" - przypomina duchowny.

Bo Mendyk podkreśla też, że rodzice lub pełnoletni uczniowie wyrażają wolę udziału w zajęciach religii w formie pisemnej. "Dawanie rodzicom do wypełnienia przygotowanych wcześniej formularzy z zapisem: „religia (tak/nie)” jest niezgodne z obowiązującym prawem. Oświadczenie nie musi być ponawiane każdego roku. Deklaracja raz złożona obowiązuje do czasu jej ewentualnego wycofania” - pisze w oświadczeniu.

Ratusz chce zmian w nauce religii

ycipk-rmpcfu

Pomysł zmniejszenia liczby godzin religii w warszawskich szkołach powstał w związku z tym, że we wrześniu wejdzie do szkół tzw. "podwójny rocznik". Naukę w szkołach średnich rozpoczną zarówno absolwenci podstawówek, jak i gimnazjów. Mowa o 44 tys. uczniów. Dla porównania w ubiegłym roku do stołecznych liceów i techników poszło 19 tys. uczniów. Mogą być problemy z salami, brakować będzie również nauczycieli do przeprowadzenia lekcji.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zwróciła się do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza z prośbą o zmniejszenie liczby godzin religii w klasach pierwszych z dwóch do jednej w tygodniu.

Do sprawy odniósł się rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. - Jeśli w danej szkole będzie taki problem, dyrektor złoży prośbę do kurii. Obaj warszawscy biskupi zadeklarowali, że każdą prośbę będą rozpatrywali indywidualnie. Nie można tego rozpatrywać w taki sposób, że odtąd każdy uczeń pierwszej klasy będzie miał jedną godzinę religii tygodniowo. Zgoda dotyczy tylko tych szkół, w których faktycznie będą problemy lokalowe, a dyrektorzy złożą taki wniosek - wyjaśnił ks. Śliwiński.

Religia tylko na pierwszej i ostatniej lekcji?

ycipk-rmpcfu

Z kolei warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska napisała interpelację do prezydenta Warszawy z pytaniem, "czy od przyszłego roku szkolnego w przepełnionych warszawskich szkołach nieobowiązkowe lekcje religii trafią wreszcie na koniec planu po lekcjach obowiązkowych?". Chodzi o zlikwidowanie niepotrzebnych "okienek" w zajęciach dla dzieci, które nie chodzą na religię.

Odpowiedziała jej wiceprezydent Renata Kaznowska, zapewniając, że ratusz zwróci się do dyrektorów szkół, aby tworząc plan zajęć w przyszłym roku szkolnym, zwracali uwagę na umieszczanie zajęć nieobowiązkowych "po" lub "przed" zajęciami obowiązkowymi.

Źródło: Episkopat.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-rmpcfu
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-rmpcfu

ycipk-rmpcfu
ycipk-rmpcfu