Młodzież przeciw szowinistom
Młodzi Polacy i Niemcy spotkali się w oświęcimskim Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM). Przez tydzień będą rozmawiać między innymi o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą szowinizm, a także o lokalnych projektach wzmacniających demokrację i przeciwdziałających ruchom antydemokratycznym.
29.07.2005 19:30
Oświęcimskie spotkanie jest pierwszym etapem programu "Młodzież przeciwko prawicowemu ekstremizmowi". Drugi etap odbędzie się w październiku w Berlinie.
W projekcie bierze udział aktywna społecznie młodzież z Oświęcimia, Krakowa, Warszawy i Berlina, która we własnych miastach i regionach angażuje się w działania przeciwko przejawom ksenofobii, rasizmu i prawicowego ekstremizmu - powiedziała Elżbieta Pasternak z MDSM.
Zdaniem przedstawicielki MDSM podczas spotkań uczestnicy będą badali okres II wojny światowej i holocaustu oraz jego znaczenie w obecnym postrzeganiu praw człowieka i praw mniejszości w Polsce i w Niemczech. Odwiedzą Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Dom Konferencji w Wannsee, gdzie hitlerowcy ustalili szczegóły tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Spotkają się również z byłymi więźniami niemieckich obozów.
Urojenia, przesądy od wieków obecne w kulturze europejskiej są częścią dalej obecnych Polsce stereotypów antyżydowskich. Sprawą zasadniczą wobec zachowań rasistowskich jest praca nad zmianą obyczaju publicznego. Wspólnym wysiłkiem dążymy do tego, by rasizm były dla większości Europejczyków nieakceptowane - dodała Pasternak.
Uczestnicy zapoznają się także z przykładami realizowanych już kampanii i programów, takich jak: "Muzyka przeciwko rasizmowi" czy "Wykopmy rasizm ze stadionów". Zajęcia będą prowadzili aktywiści stowarzyszenia "Nigdy więcej" z Oświęcimia i GAN Kraków. Młodzież po ich zakończeniu powinna wiedzieć, jak zorganizować podobne przedsięwzięcia we własnych środowiskach - powiedziała przedstawicielka MDSM.
W Oświęcimiu i Berlinie przeprowadzone zostaną polsko-niemieckie warsztaty graffiti poświęcone tematyce porozumienia i tolerancji oraz akcja uliczna przeciwko przejawom szowinizmu i nacjonalizmu.
MDSM powstał w grudniu 1986 roku z inicjatywy niemieckiej organizacji "Akcja-Znaki Pokuty" przy współudziale władz Oświęcimia. Organizuje spotkania i dyskusje, które mają służyć znoszeniu barier wynikających z wojennej przeszłości oraz budowaniu porozumienia pomiędzy młodzieżą. Gościem MDSM był w 1995 roku między innymi prezydent Niemiec Roman Herzog.