Lato zimą?
Później "minimum" weszło już w fazę rozkwitu. Coraz częściej zimy były bardzo chłodne, wciąż jednak pojawiały się wyjątki, jak choćby w opisywanym poniżej 1481 roku. Oczywiście co do styczniowego "ciepła jak w lipcu" na bliskich Polsce Morawach można mieć pewien dystans, ale w 20 stopni na plusie w styczniu da się uwierzyć, przy wyjątkowo sprzyjającym układzie mas powietrza to możliwe nawet w naszym kraju, choć bardzo rzadkie (odkąd prowadzone są pomiary, to się nie wydarzyło). W okresie minimum, temperatury w Polsce były średnio o 1-2 stopnie niższe niż aktualnie.
"28 maja 1407 a. D. w tamtym roku była strasznie długa i okrutna zima. Jeszcze tego dnia ziemia była zamarznięta do skały. Zima trwała od św. Marcina i miejscami wymarły z mrozu całe wsie. Wszystkich martwych ludzi zdołano pogrzebać dopiero w połowie lata!"
"31 stycznia 1480 a. D. na Śląsku i Morawach było nadzwyczajnie ciepło, prawie tak jak w lipcu. Drzewa puszczały pąki i kwitły."
"18 stycznia 1499 roku tak się ociepliło, że drzewa puściły soki. Był to ciepły i urodzajny rok. O wszystkich wydarzeniach w tym wieku wspominają także kronikarze polscy, a szczególnie Jan Długosz."
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">