Henryk Kowalczyk podał się do dymisji
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podał się do dymisji. Na konferencji prasowej wyjaśnił powody swojej decyzji.
05.04.2023 | aktual.: 05.04.2023 14:35
Dymisja Henryka Kowalczyka ma związek z nasilającymi się protestami rolników. Oburzenie środowisk wiejskich wzbudziła między innymi sprawa niekontrolowanego importu do Polski ukraińskiego zboża. To spowodowało, że w tej chwili polscy rolnicy mają ogromny problem ze sprzedażą zboża w korzystnej cenie.
Podczas konferencji prasowej Henryk Kowalczyk nawiązał do sprawy porozumienia podpisanego z rolnikami podczas tzw. okrągłego stołu. - Jednym z punktów porozumienia było zobowiązanie, że polski rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o uruchomienie klauzuli ochronnej w zakresie importu bezcłowego i bezkontyngentowego zboża z Ukrainy - powiedział. Jak dodał, polski rząd złożył wniosek razem z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Natomiast Komisja Europejska opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który ma obowiązywać od czerwca br. do 5 czerwca 2024 roku. Ponieważ widać bardzo wyraźnie, że ten postulat podstawowy rolników przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony, złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi - powiedział Henryk Kowalczyk.
- Życzę mojemu następcy sukcesów i rozwiązania tego problemu - dodał polityk.
Henryk Kowalczyk był ministrem od 2021 roku
Wcześniej Polska Agencja Prasowa podawała, że Henryk Kowalczyk ma zachować stanowisko wicepremiera. Według nieoficjalnych informacji prawdopodobnie nowym ministrem rolnictwa zostanie przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus (PiS).
Henryk Kowalczyk był ministrem rolnictwa i wicepremierem od 26 października 2021 roku. Wcześniej pełnił już kilka funkcji ministerialnych zarówno w rządzie Beaty Szydło, jak i rządach Mateusza Morawieckiego. Był ministrem środowiska w latach 2018-2019 i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów w latach 2015-2018.
Czytaj też:
Źródło: PAP, WP Wiadomości