Trwa ładowanie...
d34d6hw

Minister obrony Rosji: utworzono wojska "operacji informacyjnych"

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że w Rosji już utworzono wojska do "operacji informacyjnych". Agencje piszą, że po raz pierwszy oficjalnie poinformowano o istnieniu oddziału do prowadzenia wojny informacyjnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu (mil.ru)
d34d6hw

Minister Szojgu zaprezentował działalność swego resortu na posiedzeniu Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu). Zapytany o potrzebę odtworzenia instytucji, która w przeszłości zajmowała się kontrpropagandą, oświadczył, że są już wojska do operacji informacyjnych.

- Utworzono już wojska operacji informacyjnych, co jest znacznie efektywniejsze i mocniejsze niż urząd, istniejący w czasach sowieckich, który nazywano kontrpropagandą - powiedział Szojgu. Szczegółów na temat nowego rodzaju wojsk nie podał. Zaznaczył jednak, że "propaganda musi być mądra, inteligentna i skuteczna" - pisze agencja Associated Press.

Rosyjski portal RBK cytuje przedstawiciela komitetu Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) ds. obrony i bezpieczeństwa Franca Klincewicza, który powiedział, że wojska do operacji informacyjnych utworzono w Rosji "niedawno" i że informacja na ich temat jest tajna.

d34d6hw

- Są specjaliści, którzy demaskują zagraniczną dywersję na elektronicznych, papierowych i telewizyjnych nośnikach - oświadczył senator Klincewicz. Wg niego drugim zadaniem oddziału jest odpieranie cyberataków.

- Wygrana w wojnie informacyjnej w obecnych realiach świata nabiera nierzadko większego znaczenia niż zwycięstwo w klasycznej wojnie z użyciem broni - tak doniesienie o nowym rodzaju wojsk skomentował agencji RIA Nowosti były szef rosyjskiego sztabu generalnego Jurij Bałujewski.

- Dziś konfrontacja informacyjna wysuwa się na pierwszy plan, trwa wojna o umysły i o masową świadomość ludzi - powiedział Bałujewski. Wg niego zwycięstwo w wojnie informacyjnej ma "porażający efekt", bo "paraliżuje wszystkie organy władzy państwa przeciwnika".

Poprzednie władze USA zarzucały Rosji, iż to Kreml stał za cyberatakami w okresie wyborczym w Stanach Zjednoczonych.

Na początku stycznia szefowie służb wywiadowczych USA ocenili podczas przesłuchania w Senacie, że Rosja jest poważnym zagrożeniem cybernetycznym dla Stanów Zjednoczonych, a jej ingerencja w wybory prezydenckie w tym kraju miała na celu zwiększenie szans Donalda Trumpa na wygraną i zaszkodzenie jego rywalce, kandydatce Demokratów Hillary Clinton. Podkreślono, że "tylko najwyższe władze Rosji mogły te ataki zatwierdzić". Kreml odrzucił oskarżenia o próby manipulowania przebiegiem wyborów w USA.

d34d6hw

Podziel się opinią

Share

d34d6hw

d34d6hw
Więcej tematów