Trwa ładowanie...
d3f5m6m

Minister Michał Woś: Nie wypieram się związku ze Zbigniewem Ziobrą

- Ja się związku ze Zbigniewem Ziobrą nie wypieram, bo szalenie cenię tego człowieka za to, co robi, natomiast propozycję otrzymałem od liderów Zjednoczonej Prawicy - powiedział Michał Woś, nowy minister w Kancelarii Premiera, odpowiedzialny za pomoc humanitarną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michał Woś, nowy minister ds. pomocy humanitarnej
Michał Woś, nowy minister ds. pomocy humanitarnej (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d3f5m6m

Michał Woś we wtorek odebrał w Pałacu Prezydenckim nominację na ministra w Kancelarii Premiera. Zastąpił Beatę Kempę i będzie zajmował się pomocą humanitarną. Wcześniej był członkiem zarządu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Woś uchodzi za człowieka Zbigniewa Ziobry. W latach 2017-2018 był wiceministrem sprawiedliwości.

W środę minister Woś był gościem "Popołudniowej rozmowy" w RMF FM. Na pytanie, o to, czy jest człowiekiem Zbigniewa Ziobry, minister odpowiedział, że nie wypiera się związków z ministrem sprawiedliwości.

Michał Woś nie odpowiedział na pytanie, jak duży zespół i budżet będzie miał do dyspozycji w Kancelarii Premiera. - Nie jest to liczny zespół, współpracuję osobiście z kilkunastoma osobami. Moim zadaniem jest koordynacja zadań, które są też realizowane w innych resortach. Łącznie Polska wydaje na pomoc humanitarną 2,5 miliarda złotych. Odpowiadam za to, żeby te pieniądze były sensownie wydawane - powiedział Woś.

d3f5m6m

Krótsze sprawy w sądzie?

Dziennikarz przypomniał Michałowi Wosiowi przedwyborczą obietnicę PiS "zdecydowanego skrócenia postępowań sądowych". Zapytał, czy to się udało.

- Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że wiele postępowań jest krótszych, chociażby w sprawach gospodarczych - odpowiedział Woś. Dziennikarz również przytoczył statystyki ministerstwa, z których wynika, że w 2015 r. postępowanie sądowe trwało średnio cztery miesiące, a w 2018 r. już pięć i pół miesiąca. Zdaniem Wosia wynika to z tego, że co roku przybywa w Polsce milion nowych spraw.

Sprawy migracji i uchodźców

- Polityka rządu jest taka, że chcemy pomagać w tym miejscu, gdzie osoby pokrzywdzone konfliktem są bezpieczne, ale najbliżej miejsca zamieszkania. Obozy dla uchodźców to najgorsza forma pomocy - powiedział Michał Woś. Dodał jednak, że Polska pomaga uchodźcom w obozach, m.in. tureckich. Jego zdaniem, ważne jest zapewnienie edukacji w obozach, co robi Polska.

d3f5m6m

- Często przyjmujemy naiwnie, że możemy przyjmować do Europy każdą ilość uchodźców, bo to opłaca się gospodarce. A okazuje się, że państwa dotknięte konfliktami, gdy on się kończy, mają gigantyczne problemy z odbudową własnego potencjału - stwierdził Woś. - My jako polski rząd realizujemy zgodnie z ideą chrześcijańską, coś co się nazywa ordo caritatis. To porządek miłości, porządek tego, w jakiej kolejności realizować pomoc, komu się ona należy - dodał.

Zapytany o wnioski organizacji pomagających migrantom, które dotarły do Beaty Kempy na początku roku, a do dziś nie zostały rozpatrzone, odpowiedział, że podjął już decyzję w dwóch sprawach spośród kilkunastu, które wpłynęły. Nie chciał podać daty, do kiedy zostaną rozpatrzone pozostałe wnioski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3f5m6m

Podziel się opinią

Share

d3f5m6m

d3f5m6m
Więcej tematów