Trwa ładowanie...

KOD chce podać do sądu Marka Suskiego. Za słowa o ścieżkach zdrowia

"Spotkamy się w sądzie" - zapowiedziała przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji po porannym wywiadzie Marka Suskiego w TVP Info. Szef gabinetu politycznego Mateusza Morawieckiego powiedział w środę, że ludzie z KOD "tworzyli ścieżki zdrowia" w czasach PRL oraz "służyli obcemu mocarstwu".

KOD chce podać do sądu Marka Suskiego. Za słowa o ścieżkach zdrowiaŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dmggeu6
dmggeu6

Marek Suski był w środę gościem programu "Minęła 9" TVP Info. Polityk PiS komentował gdańskie obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Na Długim targu przemawiał Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, który powiedział m.in.: "Pamiętajcie, nie jesteście żadnym antypisem. Solidarność była za wolnością, za demokracją, za wartościami. To oni są przeciw, wy jesteście za".

Do jego słów odniósł się Marek Suski.

- Ta impreza w Gdańsku pokazała, jak [Donald Tusk - red.] mówi do ludzi pod sztandarami KOD: "To wy jesteście ci dobrzy, uwierzcie w to". A wielu ludzi w KOD to są właśnie ci, którzy służyli obcemu mocarstwu, mają przeszłość różnych służb peerelowskich - powiedział na antenie Marek Suski. - Do takich ludzi, którzy tworzyli ścieżki zdrowia, byli po tamtej stronie okrągłego stołu, [Tusk - red.] mówi: Wy jesteście dobrzy i obalcie tę władzę, sugerując, że to jest władza dyktatorska. A ona jest wyłoniona w demokratycznych wyborach - dodał polityk.

dmggeu6

"Spotkamy się w sądzie"

Nie spodobało się to p.o. przewodniczącej KOD, Magdalenie Filiks, która napisała na Facebooku: "Spotkamy się w sądzie". Zapowiada to też sekretarz zarządu ruchu, Jarosław Marciniak.

- Słowa pana Suskiego są oburzające i bulwersujące. Na święcie wolności i solidarności spotkało się wielu zasłużonych działaczy pierwszej Solidarności oraz osób zaangażowanych w budowę demokratycznej Polski. Niegodziwością jest zarzucać im udział w organizacji ścieżek zdrowia czy budowy systemu komunistycznego w Polsce - powiedział Wirtualnej Polsce Jarosław Marciniak.

- Jest to tym bardziej oburzające, że członkami partii pana Suskiego są m.in. panowie Piotrowicz, Kryże, którzy pracowali dla komunistów. To oni budowali nie tylko system totalitarny, ale też brali udział w procesach politycznych, wytoczonych działaczom demokratycznego podziemia. Ta obłuda jest znakiem firmowym formacji rządzącej. To w czasach, gdy wyżej wymienieni członkowie PiS pełnili funkcje publiczne, były ścieżki zdrowia i walka z opozycją demokratyczną, to oni realnie przykładali do tego rękę - dodał sekretarz zarządu KOD.

Spór o "esbeków"

Zdaniem Marciniaka, Marek Suski powtórzył to, co niedawno mówili członkowie zarządu Solidarności.

dmggeu6

- Za te kłamstwa wyrokiem sądu związek zawodowy zobligowany jest przeprosić Komitet Obrony Demokracji. Skierowaliśmy wypowiedź pana Suskiego do naszego działu prawnego i wszystko wskazuje na to, że złożymy pozew o ochronę dóbr osobistych wraz z zapłatą zadośćuczynienia, tak jak w przypadku NSZZ, na rzecz organizacji dobroczynnej, np. WOŚP - powiedział nam Jarosław Marciniak.

W połowie kwietnia zapadł prawomocny wyrok w sprawie wytoczonej przez KOD Solidarności. Związek musiał opublikować przeprosiny dla ruchu i wpłacić 10 tys. zł na WOŚP. W sprawie chodziło o głośne oskarżenie na temat rzekomych "esbeków” wśród prominentnych działaczy KOD, które sąd uznał za nieprawdziwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmggeu6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmggeu6
Więcej tematów