Trwa ładowanie...

KOD chce podać do sądu Marka Suskiego. Za słowa o ścieżkach zdrowia

"Spotkamy się w sądzie" - zapowiedziała przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji po porannym wywiadzie Marka Suskiego w TVP Info. Szef gabinetu politycznego Mateusza Morawieckiego powiedział w środę, że ludzie z KOD "tworzyli ścieżki zdrowia" w czasach PRL oraz "służyli obcemu mocarstwu".
Share
Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Morawieckiego
Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera MorawieckiegoŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d1i82mv

Marek Suski był w środę gościem programu "Minęła 9" TVP Info. Polityk PiS komentował gdańskie obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Na Długim targu przemawiał Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, który powiedział m.in.: "Pamiętajcie, nie jesteście żadnym antypisem. Solidarność była za wolnością, za demokracją, za wartościami. To oni są przeciw, wy jesteście za".

Do jego słów odniósł się Marek Suski.

- Ta impreza w Gdańsku pokazała, jak [Donald Tusk - red.] mówi do ludzi pod sztandarami KOD: "To wy jesteście ci dobrzy, uwierzcie w to". A wielu ludzi w KOD to są właśnie ci, którzy służyli obcemu mocarstwu, mają przeszłość różnych służb peerelowskich - powiedział na antenie Marek Suski. - Do takich ludzi, którzy tworzyli ścieżki zdrowia, byli po tamtej stronie okrągłego stołu, [Tusk - red.] mówi: Wy jesteście dobrzy i obalcie tę władzę, sugerując, że to jest władza dyktatorska. A ona jest wyłoniona w demokratycznych wyborach - dodał polityk.

d1i82mv

"Spotkamy się w sądzie"

Nie spodobało się to p.o. przewodniczącej KOD, Magdalenie Filiks, która napisała na Facebooku: "Spotkamy się w sądzie". Zapowiada to też sekretarz zarządu ruchu, Jarosław Marciniak.

- Słowa pana Suskiego są oburzające i bulwersujące. Na święcie wolności i solidarności spotkało się wielu zasłużonych działaczy pierwszej Solidarności oraz osób zaangażowanych w budowę demokratycznej Polski. Niegodziwością jest zarzucać im udział w organizacji ścieżek zdrowia czy budowy systemu komunistycznego w Polsce - powiedział Wirtualnej Polsce Jarosław Marciniak.

- Jest to tym bardziej oburzające, że członkami partii pana Suskiego są m.in. panowie Piotrowicz, Kryże, którzy pracowali dla komunistów. To oni budowali nie tylko system totalitarny, ale też brali udział w procesach politycznych, wytoczonych działaczom demokratycznego podziemia. Ta obłuda jest znakiem firmowym formacji rządzącej. To w czasach, gdy wyżej wymienieni członkowie PiS pełnili funkcje publiczne, były ścieżki zdrowia i walka z opozycją demokratyczną, to oni realnie przykładali do tego rękę - dodał sekretarz zarządu KOD.

d1i82mv

Spór o "esbeków"

Zdaniem Marciniaka, Marek Suski powtórzył to, co niedawno mówili członkowie zarządu Solidarności.

- Za te kłamstwa wyrokiem sądu związek zawodowy zobligowany jest przeprosić Komitet Obrony Demokracji. Skierowaliśmy wypowiedź pana Suskiego do naszego działu prawnego i wszystko wskazuje na to, że złożymy pozew o ochronę dóbr osobistych wraz z zapłatą zadośćuczynienia, tak jak w przypadku NSZZ, na rzecz organizacji dobroczynnej, np. WOŚP - powiedział nam Jarosław Marciniak.

W połowie kwietnia zapadł prawomocny wyrok w sprawie wytoczonej przez KOD Solidarności. Związek musiał opublikować przeprosiny dla ruchu i wpłacić 10 tys. zł na WOŚP. W sprawie chodziło o głośne oskarżenie na temat rzekomych "esbeków” wśród prominentnych działaczy KOD, które sąd uznał za nieprawdziwe.

d1i82mv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1i82mv

Podziel się opinią

Share
d1i82mv
d1i82mv
Więcej tematów