Minister Kleiber został członkiem Europejskiej Rady Badań
Polski minister nauki i informatyzacji prof.
Michał Kleiber został powołany do składu
Europejskiej Rady Badań. Jej zadaniem będzie rozdzielanie funduszy
na badania podstawowe z budżetu UE przeznaczonego na naukę -
poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Nauki i
Informatyzacji.
18.07.2005 17:10
Część funduszy w VII Programie Ramowym będzie przeznaczona na badania typu "frontier research" (badania graniczne), czyli takie, które poszerzają granice wiedzy ludzi o świecie. Są to badania z zakresu wszystkich dziedzin nauki, w tym również humanistyki.
Rozdzielaniem tych właśnie pieniędzy, stanowiących ok. 16% budżetu UE przeznaczonego na naukę, będzie się zajmowała rada. Dokładne sumy będą jeszcze ustalane w procesie debaty nad budżetem wspólnoty na lata 2007-2013.
Od przeszło 20 lat UE prowadzi badania w oparciu o tzw. programy ramowe. One mają bardzo dużo zalet, ale mają też poważną wadę. Projekty naukowe finansowane z programów ramowych są zorientowane na konkretny wynik, są prowadzone po to, aby osiągnąć konkretny cel - wyjaśniał Kleiber.
Minister podkreślał, że do tej pory UE finansowała bardzo mało badań, których celem było jedynie pogłębienie wiedzy. Skutkiem tego, w porównaniu do np. USA, w Europie dokonuje się mało odkryć. Dlatego, jego zdaniem, zdolni młodzi naukowcy wybierają pracę za oceanem, gdzie otrzymują propozycje pracy nad przełomowymi zagadnieniami.
UE postanowiła w następnym budżecie przeznaczyć fundusze specjalnie na badania podstawowe, a zwłaszcza na projekty poszerzające granice wiedzy. Powołano także Europejską Radę Badań, niezależny od Komisji Europejskiej organ, którego zadaniem będzie wybór najlepszych projektów i najzdolniejszych ucznych, których badania powinny będą finansowane z budżetu wspólnoty.
Merytoryczny personel rady, składa się z 21 uczonych z różnych krajów UE i jednego naukowca ze Szwajcarii. Trzech z nich pochodzi z nowych krajów członkowskich - Polski, Czech i Węgier.
Reprezentują oni różne dziedziny wiedzy. Jest wśród nich m.in. biolog, fizyk, informatyk, ale także socjolog i ekonomista. W piątek Komisarz UE ds. Badań Naukowych Janez Potocnik ogłosił nazwiska tych osób. Jest wśród nich polski minister nauki prof. Michał Kleiber.
Nowo powstała rada oficjalnie zacznie swoją pracę 1 stycznia 2007 r. Do tego czasu będzie odbywała posiedzenia organizacyjne, na którym m.in. zdecyduje gdzie zlokalizowany będzie sekretariat rady, odpowiedzialny za jej obsługę administracyjną. Pierwsze z tych spotkań odbędzie się w październiku br.