Trwa ładowanie...

Minister chce "zaorać" popularny system online

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wziął udział w formule AMA na portalu Wykop, gdzie odpowiadał na pytania internautów. W dyskusji stwierdził, że system ePUAP jest "do zaorania". Przekazał także, że rząd na razie nie zamierza blokować aplikacji TikTok.

Janusz Cieszyński odpowiadał na pytania internautów na WykopieJanusz Cieszyński odpowiadał na pytania internautów na WykopieŹródło: KPRM, Materiały prasowe, fot: Daniel Gnap, Krystian Maj
d1nq4fy
d1nq4fy

Nowo mianowany minister cyfryzacji Janusz Cieszyński (wcześniej był sekretarzem stanu w kancelarii premiera odpowiedzialnym za cyfryzację) na portalu Wykop wziął udział w AMA - "ask me anything", czyli pytajcie o cokolwiek. To formuła rozpowszechniona na forach Reddit.com, polegająca na tym, że jakaś osoba odpowiada na pytania innych internautów.

Jeden z użytkowników skarżył się ministrowi na system ePUAP, który pozwala na załatwianie spraw urzędowych online. "Czy ja nie potrafię tego używać, czy po prostu ktoś nie podumał?" - pytał internauta.

Odpowiedź ministra Cieszyńskiego ws. systemu ePUAP Wykop
Odpowiedź ministra Cieszyńskiego ws. systemu ePUAPŹródło: Wykop

"ePUAP jest do zaorania" - odpowiedział Cieszyński. Nie wyjaśnił jednak, kiedy system miałby zostać zlikwidowany i co go zastąpi.

d1nq4fy

W innym wątku internauci pytali, czy Polska zamierza zablokować chińską aplikację TikTok - takie działania planują chociażby Stany Zjednoczone. "Nie, dopóki nie będzie technicznych dowodów na to, że apka jest niebezpieczna" - odpowiedział minister.

Cieszyński zapowiadał także, że szykowane są zmiany w finansowaniu e-doręczeń, a do 2026 roku 100 tys. sal lekcyjnych w szkołach ma mieć dostęp do wifi. Pytany z kolei o możliwość głosowania internetowego w wyborach minister stwierdził, że są "pilniejsze usługi".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Tak, dostałem podwyżkę". Cieszyński podaje konkretną kwotę

Pytania o aferę maseczkową i respiratorową

Użytkownicy Wykopu pytali Cieszyńskiego także o tematy niezwiązane z cyfryzacją. Bardzo często pojawiały się oskarżenia dotyczące afery maseczkowej i respiratorowej w pierwszym roku pandemii koronawirusa. Cieszyński był wówczas wiceministrem zdrowia.

"Prokurator zajął na kontach tych firm więcej środków, niż przekazało im MZ. To na mój wniosek zaczęło się ściganie nieuczciwych ludzi, którzy chcieli wykorzystać pandemię do tego, żeby się dorobić" - napisał.

Korespondencja Cieszyńskiego z prof. Owczukiem Wykop
Korespondencja Cieszyńskiego z prof. OwczukiemŹródło: Wykop

W innym wątku tłumaczył, że resort kupował respiratory zgodnie z rekomendacjami ekspertów. I załączył zdjęcie maila od handlarza bronią Andrzeja Izdebskiego. W wiadomości Izdebski proponuje kupno respiratorów Bellavista. Cieszyński pyta konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosława Owczuka, czy "to jest taka Bellavista, jaką chcemy?". "Bardzo chcemy" - odpowiada lekarz.

d1nq4fy

Cieszyński przekonywał także, że dotknięty aferą mailową Michał Dworczyk "padł ofiarą akcji ruskich służb".

Minister Cieszyński o sprawie męża Elżbiety Witek Wykop
Minister Cieszyński o sprawie męża Elżbiety WitekŹródło: Wykop

Ministra pytano także o doniesienia Radia Zet, że mąż marszałek Sejmu Elżbiety Witek przebywa od kilkunastu miesięcy na Oddziale Intensywnej Terapii. "Uważam, że to decyzja lekarza. Ujawnienie informacji o stanie zdrowia kogokolwiek uważam za wyjątkowo nieetyczne. Nie dziwi mnie, że para się tym akurat pan Gruca (Radosław, dziennikarz Radia Zet - przyp. red.)" - napisał Cieszyński.

d1nq4fy

Czytaj więcej:

Źródło: Wykop

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nq4fy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nq4fy
Więcej tematów