Minimalny zasiłek chorobowy będzie wyższy. Ile wyniesie?
Wraz z początkiem lipca wzrośnie wysokość płacy minimalnej. Ta wpływa natomiast na kwotę zasiłku, który pobierają osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim. Jaka będzie jego wysokość?
Zasiłek chorobowy, to świadczenie, które jest przyznawane osobom przebywającym na zwolnieniu lekarskim z powodu niezdolności do pracy. Jego wysokość jest zależna od zarobków osoby ubezpieczonej, jednak nie może być niższa od ustawowo ustalonej kwoty.
Zasiłek L4. Minimalne świadczenie będzie wyższe
Wysokość zasiłku chorobowego jest obliczana na podstawie średniego wynagrodzenia pracownika z okresu ostatniego roku. Zgodnie z polskim prawem, jego wysokość nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia pomniejszonego o 13,71 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ze względu na podniesienie kwoty "najniższej krajowej", spowodowane wysoką inflacją, więcej otrzymają również osoby pobierające zasiłek na L4. Jak poinformowali rządzący, wysokość minimalnej płacy od 1 lipca wyniesie 3600 zł brutto. Oznacza to, że minimalny zasiłek chorobowy wzrośnie do 3106,44 złotych. Osoby zarabiające więcej, otrzymają natomiast świadczenie w kwocie odpowiadającej 80 proc. podstawy zasiłku chorobowego, czyli średniej płacy otrzymywanej w ostatnich 12 miesiącach.
Niektórzy pracownicy (np. osoby, które miały wykonywane badania dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zostały ich dawcami) podczas przebywania na L4 otrzymają 100 proc. pensji.
Wynagrodzenie chorobowe. Kto płaci?
Nieobecność pracownika jest opłacana przez ZUS od momentu, gdy jego niezdolność do pracy trwa dłużej niż 33 dni (14 dni w przypadku osób powyżej 50 roku życia). Do tego czasu wynagrodzenie jest opłacane przez pracodawcę. Zasiłek chorobowy może być wypłacany maksymalnie przez 182 dni (270 dni w przypadku niezdolności do pracy w trakcie ciąży oraz w przypadku osób, chorych na gruźlicę).