Mimo protestów mieszkańców radni zamkną szkoły?
Mimo protestów mieszkańców radni z Krosna Odrzańskiego w woj. lubuskim przyjęli uchwały o zamiarze likwidacji kilku placówek oświatowych w tej gminie. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada, że wystąpi do wojewody o ich unieważnienie.
- Naszym zdaniem uzasadnienie jest niewystarczające. My, jako ZNP, nie mamy też ustawowego czasu, czyli miesiąca, na zaopiniowanie tych uchwał, bo trafiły do nas dopiero w piątek - powiedziała przewodnicząca oddziału ZNP w Krośnie Maria Cechowicz-Wytrych.
Kontrowersyjne uchwały dotyczą zamiaru likwidacji szkoły podstawowej i przedszkola w Osiecznicy, podstawówki w Radnicy oraz szkoły podstawowej i gimnazjum w Wężyskach. Łącznie do tych placówek oświatowych uczęszcza 407 dzieci.
Pierwotnie sesja miała odbyć się w poniedziałek rano, jednak grupa ponad 100 mieszkańców wymiennych wyżej wsi sparaliżowała pracę krośnieńskiego magistratu. Przez kilka godzin w urzędzie panował chaos. Ostatecznie sesję przeprowadzono późnym wieczorem w hali sportowej. Bezpieczeństwa strzegło kilkudziesięciu funkcjonariuszy.
- Po zakończonym głosowaniu tłum dał wyraz swojemu niezadowoleniu i ruszył w kierunku radnych. W tym momencie policjanci musieli odgrodzić tłum od radnych, by nic nikomu się nie stało. Incydent trwał tylko chwilę i nie użyto żadnych środków przymusu - powiedziała Justyna Migdalska z zespołu prasowego lubuskiej policji.
Władze gminy rozpoczną teraz dwumiesięczne konsultacje z mieszkańcami, rodzicami i nauczycielami ze szkół, zagrożonych likwidacją. - Jeśli będzie wola współpracy, będziemy szukać innych rozwiązań. Dla mnie też oświata jest priorytetem. Ale jeśli przez lata gmina była zadłużana, to trzeba za to zapłacić i stąd te dramatyczne decyzje - tłumaczył burmistrz Marek Cebula.
Konieczność szukania oszczędności, w tym także w oświacie, burmistrz argumentuje fatalną sytuacją finansową gminy. Jego zdaniem, rosnący dług może niebawem doprowadzić do bankructwa samorządu, czyli przekroczyć ustawowy próg 60%.
Tegoroczny budżet Krosna Odrzńskiego zaplanowany jest na ok. 45 mln zł. Wydatki przeznaczane na oświatę z krośnieńskiego budżetu sięgają rocznie 17 mln zł. Zadłużenie gminy wynosi obecnie 59% budżetu.