Trwa ładowanie...
cia
08-03-2007 11:00

Miller wiedział o tajnych więzieniach CIA?

Amerykański magazyn internetowy RAW STORY podał, że Leszek Miller i szefowie wywiadu byli wtajemniczeni w tajny plan umieszczenia aresztu CIA dla terrorystów w bazie szkoleniowej wywiadu w Starych Kiejkutach. Były premier zaprzecza tym informacjom.

Miller wiedział o tajnych więzieniach CIA?Źródło: AFP
d4mudon
d4mudon

RAW STORY powołuje się na tajną notatkę brytyjskiego wywiadu MI-6. Wynika z niej, że brytyjski premier Tony Blair osobiście prosił premiera Millera, by ten nie informował o planie nikogo, nawet członków swojego rządu. Blair nigdy ze mną o tym nie rozmawiał, bo nie było o czym rozmawiać - twierdzi Leszek Miller.

Według notatki, sprawę przewiezienia więźniów do Polski i przesłuchiwania ich tam uzgodniono na serii spotkań w 2002 roku z udziałem polskiego wywiadu, ówczesnego dyrektora CIA George'a Teneta oraz szefa MI-6 Johna Scarletta.

Spotkaniom z Tenetem i Scarlettem zaprzecza ówczesny szef polskiego wywiadu. Zbigniew Siemiątkowski dementuje również doniesienia amerykańskiego magazynu. To odgrzewanie sprawy i myślę, że jest to pokłosie toczącej się w Waszyngtonie walki o sukcesję po Bushu - powiedział były szef wywiadu.

O domniemanych tajnych więzieniach CIA w Europie wschodniej poinformowała prasa po raz pierwszy pod koniec 2005. Organizacje obrony praw człowieka utrzymywały, że znajdowały się one w Polsce i Rumunii.

Rządy obu krajów stanowczo temu zaprzeczyły. Sprawę badała specjalna komisja Parlamentu Europejskiego. Dowodów istnienia więzień w Polsce nie znaleziono.

d4mudon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mudon
Więcej tematów