Miller w Norymberdze na zjeździe SPD
(inf.własna)
19.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Premier Leszek Miller był w poniedziałek gościem honorowym Zjazdu Krajowego Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w Norymberdze. Wizyta odbyła się na zaproszenie przewodniczącego tej partii, Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Gerharda Schroedera.
Po raz pierwszy w historii premier obcego rządu wygłosił przemówienie przed kanclerzem Niemiec. Według sekretarza stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Premiera, Tadeusza Iwińskiego, jest to oznaka wyjątkowo dobrych stosunków między socjaldemokracjami Polski i Niemiec. To nasz najważniejszy partner polityczny i gospodarczy w UE. Dla Niemców to gest symboliczny, to nowa jakość we współpracy - uważa Iwiński.
Czuję w Norymberdze powiew historii. Właśnie stąd pochodzi wybitny średniowieczny rzeźbiarz Wit Stwosz, który przez 19 lat pracował w ówczesnej stolicy Polski - w Krakowie, w ramach swobodnego przepływu osób i to bez okresów przejściowych - mówił premier Leszek Miller odnosząc się w ten sposób do niektórych niemieckich propozycji w kwestii swobodnego przepływu osób.
Podczas swojego przemówienia Miller przedstawił nową politykę Polski w negocjacjach z Unią Europejską. Polski premier zaapelował również o mniej restrykcyjne stanowisko Niemiec w sprawie integracji.
Leszek Miller dziękując za zaproszenie na kongres SPD powiedział, że jeszcze nigdy stosunki między socjaldemokratami polskimi i niemieckimi nie były tak dobre jak obecnie.
Deklarował wolę wspólnego działania, by nadawać Unii Europejskiej charakter socjalny i demokratyczny. Rozwój dla rozwoju nie ma sensu, rozwój dla człowieka ma głęboki sens - stwierdził. Apelował o wspólne działania, aby wschodnia granica Polski była pomostem na wschód, a nie kurtyną. Nowego muru nie będzie - dodał premier.
Premier powiedział też, że jeśli Polska zostanie poproszona o wysłanie wojsk do walki ze światowym terroryzmem to podejmie taką samą decyzję jak Niemcy.
Nowoczesna socjaldemokracja mówi głośno NIE ponurym wizjom binladynizacji świata. Dlatego razem ze Stanami Zjednoczonymi musimy prowadzić globalną kampanię przeciwko terroryzmowi - mówił polski premier. Jak dodał, nie pozwolimy jednak, by przekształciła się ona w konfrontację między cywilizacjami, czy też religiami, co podkreślono na niedawnej antyterrorystycznej konferencji w Warszawie.
Przewodniczący SPD Gerhard Schroeder w trakcie swojego wystąpienia podkreślał, że niemieccy socjaldemokraci nie wyobrażają sobie, aby Polska nie znalazła się w pierwszej grupie państw przyjętych do Unii Europejskiej.
Wcześniej premier Leszek Miller rozmawiał z Kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem. Pogratulował niemieckiemu kanclerzowi wyników głosowania w Bundestagu: w sprawie votum zaufania oraz wysłania wojsk niemieckich do Afganistanu. Przedstawił ponadto nową strategię negocjacji z Unią Europejską, przyjętą ostatnio przez polski rząd.
Podczas pobytu w Norymberdze premier Leszek Miller spotkał się także z Sekretarzem Generalnym SPD Franzem Műnteferingiem.
Pięciodniowy kongres SPD to największe wydarzenie w partii od kilkudziesięciu lat - w trakcie jego trwania delegaci mają zatwierdzić nowy program partii - bardzo szeroko odnoszący się do integracji europejskiej.
(an, kar, ajg)