Miller desygnowany na premiera
(inf. własna)
Prezydent Aleksander Kwaśniewski desygnował w czwartek Leszka Millera (SLD-UP) na premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Obecny prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek będzie urzędującym szefem rządu do momentu przekazania władzy nowemu rządowi po jego zaprzysiężeniu.
Prezydent powiedział, że desygnował Millera teraz, bo chciał, żeby Polska miała odpowiednio wcześnie nowy, skuteczny rząd. Czwartkowa uroczystość w Pałacu Prezydenckim miała także charakter osobisty. Drogi Leszku, życzę Ci powodzenia - tak Kwaśniewski zwrócił się do Millera. Jesteśmy ludźmi, którzy lubią dobrą pogodę, ale w deszcz i burzę wiedzą, co czynić (...) Zdaję sobie sprawę, jak wielką odpowiedzialność podejmujemy - powiedział Kwaśniewski.
O Millerze Kwaśniewski powiedział, że jest to człowiek, który podoła trudom i wyzwaniom, m.in. wiążącym się z kryzysem finansów publicznych czy międzynarodowym zagrożeniem. Powiedział także, iż ma nadzieję, że Miller poprowadzi Polskę do Unii Europejskiej, jak również spełni oczekiwania wyrażone podczas wyborów, a przede wszystkim wykaże troskę o ludzi w złej sytuacji.
Sam Miller mówił, że Polska patrzy na nowy rząd zarówno z nadzieją, jak i niepokojem. Nadzieja - według Millera - wiąże się m.in. z zapewnieniem poczucia bezpieczeństwa oraz poprawą sytuacji finansowej kraju. Niepokój zaś dotyczy tego, czy nowy rząd nie ugrzęźnie w sporach i konfliktach.
Desygnowany premier zapewnił m.in., że chce utworzyć rząd, który opowie się za koncepcją tańszego państwa, co wiązałoby się np. z ograniczeniem biurokracji. Dodał, że czas dla Polski ucieka i nie można go trwonić, w związku z czym jeszcze w czwartek odbędą się rozmowy z ugrupowaniami, które wyrażają zainteresowanie programem SLD.
Miller, dziękując za zaufanie, stwierdził, że długoletnia znajomość z prezydentem będzie pomocna we współpracy.
Zgodnie z konstytucją, prezydent desygnuje prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład rządu. Prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniego rządu. Posiedzenie Sejmu zwołano na 19 października. (and, jd, jask)