Trwa ładowanie...

Miliardy złotych na uzbrojenie polskiej armii

Wojsko wyda do 2018 roku 60 miliardów złotych na modernizację uzbrojenia. Bogdan Klich przedstawił kolejne etapy zmian w wojsku po uzawodowieniu armii. Dodał, że jej profesjonalizacja i utworzenie Narodowych Sił Rezerwowych (NRS) zostanie zakończona do 2011. Wtedy NRS będą liczyły 20 tysięcy żołnierzy.

Miliardy złotych na uzbrojenie polskiej armiiŹródło: PAP
d4k71tb
d4k71tb

Szef resortu obrony zapowiedział, że zakupy nowej techniki wojskowej będą opierały się na długoterminowych planach. Na nie trafi połowa zapowiadanych środków, czyli około 30 miliardów złotych. Reszta inwestycji będzie miała charakter modernizacji i uzupełniający dla istniejącego uzbrojenia.

Minister Klich poinformował, że w ubiegłym tygodniu podpisał 14 programów - pięć głównych i dziewięć szczegółowych - dotyczących zakupów do roku 2018. W ramach programów głównych resort przewiduje zakupy śmigłowców, broni rakietowej i przeciwrakietowej, elektronicznych systemów wsparcia dowodzenia oraz bezzałogowych systemów rozpoznawczych i uderzeniowych. Programy specjalistyczne przewidują m.in. zakup samolotu szkolno-bojowego, samobieżnej haubicy Krab i wyposażenia indywidualnego żołnierzy.

Zdaniem Klicha program Loara "już się zdezaktualizował i dokonywanie zakupów drogich zestawów byłoby ponad naszą kieszeń". Nowoczesną bezzałogową wieżę mają otrzymać w pierwszej kolejności kołowe transportery opancerzone Rosomak, a nie stare BWP, stąd - jak powiedział minister - rezygnacja z programu Puma.

Minister obrony podkreślił, że ważnym czynnikiem w wyborze broni będzie transfer technologii wojskowej do kraju i jej "polonizacja".

d4k71tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k71tb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj