Trwa ładowanie...
d20g0i0

Milczanowski ma zarzut w sprawie Oleksego

Były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Andrzej Milczanowski jest podejrzany o ujawnienie tajemnicy państwowej w związku ze "sprawą Oleksego" z 1995 r. O postawieniu zarzutu poinformowała w czwartek stołeczna Prokuratura Apelacyjna, która nadzoruje tajne śledztwo, prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

d20g0i0
d20g0i0

W czwartek Milczanowski został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Grozi mu do 5 lat więzienia. Z uwagi na tajny charakter sprawy nie ujawniono żadnych szczegółów.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie badała, czy Milczanowski, jako funkcjonariusz publiczny, dopuścił się przekroczenia obowiązków służbowych, m.in. ujawnienia tajemnicy państwowej, gdy w grudniu 1995 r. mówił w Sejmie, że ówczesny premier Józef Oleksy (SLD) był źródłem informacji dla wywiadu byłego ZSRR, a później Rosji. Na możliwość przestępstwa wskazywały ustalenia sejmowej komisji nadzwyczajnej, która badała legalność działań organów państwa ws. Oleksego.

Śledztwo umorzono w sierpniu 1998 r. Śledztwo umorzono, bo tak nakazywały przepisy kodeksu postępowania karnego - mówił wtedy dziennikarzom Zbigniew Goszczyński, zastępca szefa warszawskiej prokuratury. Z częścią materiałów śledztwa prokuratura zapoznała Oleksego, uznając go - zgodnie z kodeksem postępowania karnego - za pokrzywdzonego w sprawie. Nieoficjalnie mówiono, że podstawą umorzenia były przepisy mówiące, że za swe działania były minister może odpowiadać tylko przed Trybunałem Stanu.

Jednak Oleksy odwołał się od tej decyzji do Prokuratury Apelacyjnej. Ta podtrzymała decyzję, wobec czego cała sprawa trafiła do sądu. W marcu 2000 r. warszawski Sąd Rejonowy nakazał wznowić śledztwo.

d20g0i0

W 1997 r. prokuratura otrzymała sprawozdanie sejmowej komisji nadzwyczajnej, która badała legalność działań w sprawie Oleksego. Według przyjętego 19 grudnia 1996 r. przez Sejm sprawozdania, działania w tej sprawie oficerów Urzędu Ochrony Państwa oraz Milczanowskiego mogły naruszać prawo, ale można byłoby to stwierdzić dopiero po ewentualnym śledztwie i procesie.

W początkach 1996 r. Oleksy zrezygnował ze stanowiska premiera, gdy prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo o szpiegostwo w jego sprawie. Umorzono je w kwietniu 1996 r. Prokuratura uznała, że nie doszło do przestępstwa.

W 1997 r. posłowie SLD złożyli wniosek o postawienie Milczanowskiego przed Trybunałem Stanu. Zarzucili mu, że przedstawiając w Sejmie informacje objęte tajemnicą państwową, naraził na szkodę interesy państwa i naruszył dobra osobiste Oleksego. We wrześniu 2001 r. Sejm zdecydował o umorzeniu postępowania w tej sprawie. (jask)

d20g0i0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20g0i0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj