Trwa ładowanie...

Mija 76 lat od napaści Związku Radzieckiego na Polskę

17 września 1939 roku, zgodnie z tajnym protokołem Paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice naszego kraju, a Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.

Mija 76 lat od napaści Związku Radzieckiego na PolskęŹródło: Wikipedia
d993rv7
d993rv7

Część historyków uważa radziecką agresję za IV rozbiór Polski, a zdecydowana większość - za agresję wojskową, podjętą, tak jak niemiecka 1 września, bez wypowiedzenia wojny. Historycy są zgodni, że dla Stalina była to również osobista zemsta za klęskę poniesioną podczas najazdu na Polskę w 1920 roku.

Po napaści ZSRR w 1939 roku, nastąpiły masowe deportacje na Syberię i do Kazachstanu, które objęły około półtora miliona Polaków, w tym kobiet i dzieci. W hołdzie ofiarom wywózek, w 2013 roku Sejm Rzeczpospolitej ustanowił 17 września Dniem Sybiraka.

Rosjanie zaatakowali nasz kraj o godzinie 6. nad ranem. Uderzyli na tyły polskich wojsk walczących z Niemcami. Dwie godziny wcześniej Ludowy Komisariat Spraw Zagranicznych ZSRR przekazał polskiemu ambasadorowi notę, w której zamieszczono niezgodne z prawdą oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego i konieczności ochrony ludności na wschodnich terenach.

Po uderzeniu na Polskę, Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Propaganda sowiecka nazywała atak "wyprawą wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi".

d993rv7

W wyniku agresji do niewoli trafiło około 18 tysięcy polskich oficerów. Spośród nich 15 tysięcy zostało wywiezionych do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy dekretu Stalina z marca 1940 roku zostali rozstrzelani przez NKWD, a ich ciała pochowano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Prof. Roszkowski o sowieckiej agresji na Polskę

- Agresja sowieckiej Rosji na Polskę przypieczętowała ostateczną klęskę naszego państwa - ocenia historyk profesor Wojciech Roszkowski. Przypomina, że 17 września był przypieczętowaniem tego, co zrobili Ribbentrop i Mołotow 23 sierpnia 1939 roku.

Oficjalnie podpisali pakt o nieagresji, który w rzeczywistości był układem sojuszniczym, bo tajny protokół zakładał podział sfer wpływów i de facto rozbiór Polski.

Po 17 września 1939 roku rozpoczęła się totalna zagłada narodu polskiego - przypomina profesor Roszkowski. Setki osób wywożono w głąb ZSRR i mordowano do 1941 roku. Zginęły elity polskiego narodu w takich miejscach kaźni, jak Katyń, Miednoje, Charków czy Bykownia.

d993rv7

Historyk podkreślił, że atak sowieckiej Rosji na Polskę odcisnął piętno na naszym kraju i jego rozwoju na kolejne długie lata. Masowe mordy, a później przymusowa emigracja Polaków spowodował niejako "dziurę" w polskich elitach. Miało to ogromny wpływ na tworzenie nowego państwa, kontrolowanego przez Sowietów.

Profesor Wojciech Roszkowski zwraca również uwagę, że obaj agresorzy - Niemcy i Rosjanie - zahamowali rozwój gospodarczy Polski na wiele lat. Przed wojną nasz kraj miał średni dochód krajowy na obywatela porównywalny z Hiszpanią, Grecją czy Finlandią. Wojna zatrzymała nas w tym rozwoju na długie lata.

Rosyjscy obrońcy praw człowieka oddają hołd ofiarom Katynia

Rosyjskie stowarzyszenie „Memoriał” wydało książkę poświęconą zbrodni katyńskiej. Premierę publikacji zaplanowano na 17 września, aby przypomnieć o napaści w 1939 r. Związku Radzieckiego na Polskę.

d993rv7

Książka nosi tytuł „Zabici w Katyniu” i jest rozszerzoną wersją polskiej edycji wydanej przez Ośrodek Karta. Nad jej tłumaczeniem i redakcją naukową pracował zespół stowarzyszenia „Memoriał” pod kierownictwem szefa sekcji polskiej Aleksandra Gurianowa. Publikacja liczy 900 stron i zawiera dane biograficzne 4415 jeńców obozu w Kozielsku. Rosyjscy obrońcy praw człowieka wspierają działania rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, które domagają się od rosyjskich władz pełnej rehabilitacji rozstrzelanych wiosną 1940 r. na rozkaz Józefa Stalina żołnierzy polskiej armii. W 2010 r. Duma Państwowa przeprosiła Polaków za tę zbrodnię, a prezydent Dmitrij Miedwiediew przekazał Polsce część akt śledztwa katyńskiego. Jednak do tej pory Moskwa nie ujawniła wszystkich dokumentów, które między innymi mogą zawierać informacje o katach.

Zobacz również: Stalingrad - największa bitwa w historii

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj