Trwa ładowanie...

MiG-29 dla Ukrainy? Słowacja odpowiada

Słowacja chce przekazać Ukrainie odrzutowce MiG-29. To odpowiedź na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w walce z rosyjską agresją. To nie jest jedyna deklaracja pomocy ze strony Bratysławy.

Myśliwce MiG-29Myśliwce MiG-29Źródło: Getty Images, fot: Daniele Faccioli
d26cw43
d26cw43

Jak informuje "The New Voice od Ukraine", premier Słowacji Eduard Heger ogłosił w czwartek, że zrobi wszystko, by udało się przekazać Ukrainie odrzutowce MiG-29. Wołodymyr Zełenski poprosił o nie tego samego dnia, podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

"Słowacja nie używa już MiG-29"

Na Słowacji stacjonuje prawdopodobnie 11-12 sztuk myśliwców MiG-29. Wszystkie miałyby zostać przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy, jeśli tylko rząd słowacki wyrazi na to zgodę. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że - zgodnie z informacjami, które przekazał minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' - kraj nie używa już MiG-29.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Brawurowy moment zestrzelenia Mi-24. Akcja żołnierzy pod Wuhłedarem

- Od 1 października 2022 roku Słowacja nie używa już MiG-29 (...). Jesteśmy gotowi do dyskusji o przekazaniu tych odrzutowców Ukrainie. Czekamy na odpowiednią decyzję rządu słowackiego - powiedział Nad'.

d26cw43

Według komunikatu przekazanego przez słowacką agencję informacyjną Tasr, Nad' miał stwierdzić, że "Słowacja zrobi wszystko, aby spełnić tę prośbę" Ukrainy. Co więcej, Bratysława zadeklarowała, że Kijów otrzyma pomoc w szkoleniu swoich pilotów w obsłudze odrzutowców F-16, gdy zostaną one dostarczone Słowacji przez Stany Zjednoczone.

Na czas, w którym Bratysława czeka na dostarczenie myśliwców F-16 amerykańskiej produkcji, Polska i Czechy zostały poproszone o pomoc w patrolowaniu słowackiej przestrzeni powietrznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26cw43
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d26cw43
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj