Trwa ładowanie...

Mieszkają na granicy z Białorusią. Czy obawiają się rosyjskich wojsk?

- Nie boimy się. Mieszkamy blisko granicy i nie widzę, że coś złego się dzieje. Mam nadzieję, że tak zostanie - mówią pytani przez Wirtualną Polskę mieszkańcy Terespola. Do miasta dochodzą odgłosy wybuchów z poligonu, na którym ćwiczą rosyjskie i białoruskie wojska.

Mieszkają na granicy z Białorusią. Czy obawiają się rosyjskich wojsk?Źródło: WP.PL
d4j7p94
d4j7p94

Miasto dzieli w linii prostej 120 kilometrów od poligonu Różana i 150 kilometrów od poligonu Domanowo. Oba biorą udział w manewrach Zapad, które budzą obawy NATO.

Zapytaliśmy mieszkańców Terespola, czy obecność rosyjskich wojsk tak blisko polskiej granicy niepokoi również ich:

Manewry, które rozpoczęły się w czwartek, mają sprawdzić gotowość rosyjskich i białoruskich wojsk do konfrontacji z zachodnimi siłami. Ich scenariusz zakłada atak trzech krajów z zachodu, Wejsznorii, Besbarii i Lubenii, na terytorium Rosji i Białorusi. Oficjalnie w manewrach ma wziąć udział 5500 żołnierzy rosyjskich i 7000 białoruskich, których wspierać będzie 250 czołogów, 200 dział i dziesiątki samolotów, śmigłowców i okrętów. Jednak w rzeczywisotści uczestników ćwiczeń może być nawet 100 tysięcy. Od czasu rozpadu ZSRR to największa koncentracja rosyjskich sił na granicy z NATO.

Działania Rosjan budzą obawy Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odpowie manewrami Dragon-17. Weźmie w nich udział 17 tysięcy żołnierzy.

d4j7p94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j7p94
Więcej tematów