Mieszanka szczepionek przeciwko COVID-19. Zaskakujące wyniki badań
Pacjent, który po pierwszej dawce szczepionki AstraZeneca otrzyma dawkę Pfizera, będzie miał 6 razy więcej przeciwciał, niż gdyby otrzymał dwie dawki szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w Korei Południowej.
Badanie zostało przeprowadzone na 499 pracownikach medycznych. 100 z nich otrzymało mieszankę szczepionek. 200 podano preparat Pfizera. Pozostałe osoby otrzymały dwie dawki szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca - przekazał serwis rzeczpospolita.pl.
U wszystkich badanych wykazano obecność przeciwciał, które zapobiegają wnikaniu wirusa do komórek, a także jego replikacji.
Mieszanka szczepionek dała podobną liczbę przeciwciał jak w grupie, która przyjęła dawki koncernu Pfizera.
Zobacz też: Szczepienia na COVID-19 wymagane? "Zachęty" Ministerstwa Zdrowia
Mieszanka szczepionek przeciwko COVID-19
Podobne wyniki dało badanie przeprowadzone w zeszłym miesiącu w Wielkiej Brytanii. Szczepionka AstraZeneca, po której podano dawkę Pfizera, zapewniła silniejszą odpowiedź, niż szczepionka Pfizera, po której podano AstraZeneca.
Te wyniki są szczególnie ważne dla państw, które szukają alternatywy dla szczepionek AstraZeneca po doniesieniach o rzadkich przypadkach występowania zakrzepów krwi.
W Korei Południowej w badaniu przeanalizowano także to, jak szczepionki zachowują się w stosunku do różnych wariantów koronawirusa.
Jak się okazuje, żadna z grup nie wykazała zmniejszonej aktywności neutralizującej przeciwko wariantowi Alfa - przekazał serwis "Rz".
Jednak poziom neutralizacji zmniejszył się o 2,5 do 6 razy przeciwko wariantowi Beta, Gamma oraz Delta.
Szczepionki przeciwko COVID-19. Raport z Polski
W Polsce szczepionki przeciwko COVID-19 podawane są od końca grudnia 2020 roku. Do tej pory wykonano łącznie 33 770 147 szczepień.
Pierwszą dawkę otrzymało 18 064 022 osób. W pełni zaszczepionych (przyjęli dwie dawki szczepionki lub jedną dawkę preparatu J&J) jest 16 986 230 osób.