Mierzeja Wiślana: rzecznik Komisji Europejskiej potwierdza planowane spotkanie ws. przekopu

Przekop Mierzei Wiślanej wzbudza wiele emocji. Komisja Europejska potwierdza, że planowane jest spotkanie Unijnych ekspertów z polskimi w tej sprawie. Ma do niego dojść w najbliższych dniach. Bruksela ma wątpliwości środowiskowe dotyczące tej inwestycji – podaje IAR.

Mierzeja Wiślana: rzecznik Komisji Europejskiej potwierdza planowane spotkanie ws. przekopu
Źródło zdjęć: © PAP

Mierzeja Wiślana. Wycinka drzew oraz protesty organizacji ekologicznych

W piątek wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał zgodę na wycinkę drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Prace na jej terenie ruszyły jeszcze tego samego dnia. Obszar wycinki drzew został wygrodzony. Obowiązuje całkowity zakaz wstępu, terenu pilnują strażnicy i policja.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, szacuje się, że na terenie 25 ha padnie około 50 tys. drzew. Protest w sprawie wycinki na terenie Mierzei WIślanej wyraziła część okolicznych mieszkańców oraz organizacje ekologiczne.

Przekop Mierzei Wiślanej jest jedną ze sztandarowych inwestycji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ma ona umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich — zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Kanał będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Jak informuje Gazeta Wyborcza, koszt przekopu Mierzei Wiślanej ma wynieść ok. 880 mln zł i w całości ma być pokryty z budżetu państwa.

Mierzeja Wiślana: wątpliwości Brukseli ws. przekopu

Komisja Europejska wysłała do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej list, w którym pisze o swoich wątpliwościach dotyczących przekopu Mierzei Wiślanej.

Bruksela nie jest pewna, czy przekop będzie rzeczywiście miał (jak twierdzą polskie władze) tylko "nieznaczący wpływ" na środowisko na obszarach Natura 2000. Rzecznik KE Enrico Brivio przypomniał, że już w grudniu zostało wysłane w tej sprawie pismo do władz w Warszawie.

- Aby zapewnić zgodność z unijnym prawem dotyczącym ochrony przyrody, służby Komisji w tym piśmie poprosiły o wyjaśnienia i o wstrzymanie prac do czasu rozwiania obaw dotyczących właściwej oceny oddziaływania na środowisko — powiedział Brivio, cytowany przez IAR.

Unijni eksperci zwrócili uwagę na różne uzasadnienia dla przekopu Mierzei Wiślanej. Najpierw Polska argumentowała to czynnikami społeczno-gospodarczymi, a później gwarancjami bezpieczeństwa państwa. To o tyle istotne, że przy tym drugim tłumaczeniu nie jest konieczna opinia środowiskowa.

Enrico Brivio potwierdził tym samym, że planowane spotkanie unijnych ekspertów z polskimi dotyczące przekopu Mierzei Wiślanej odbędzie się w najbliższych dniach – podaje IAR.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)