Trwa ładowanie...

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych w Poznaniu oznaczone jaskrawą farbą

• Kierowcy przyłapani na zaparkowaniu na miejscu dla niepełnosprawnych często bronią się, że nie zauważyli koperty
• Teraz w Poznaniu takie tłumaczenia stracą rację bytu
• Miejsca parkingowe wymalowano jasnoniebieską farbą i nie da się ich nie zauważyć

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych w Poznaniu oznaczone jaskrawą farbąŹródło: WP, fot: Zenon Kubiak
d3ofkxc
d3ofkxc

Mimo licznych kampanii społecznych i wysokich mandatów wciąż zdarza się, że miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych są zajmowane przez kierowców, którzy nie są do tego uprawnieni. Przyłapani na gorącym uczynku często tłumaczą się tym, że nie zauważyli wymalowanej koperty.

W Poznaniu takie tłumaczenia przestają mieć rację bytu. Wszystkie miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych systematycznie są bowiem wymalowywane w nowy, zdecydowanie bardziej widoczny sposób przy użyciu jaskrawej, jasnoniebieskiej farby.

Pierwsze oznakowanie tego typu pojawiło się już w październiku ubiegłego roku. Niebieskie koperty pojawiły się już w okolicy Dworca Zachodniego i budynku Poczty Głównej przy ul. Głogowskiej. Na nowe oznakowanie można też się natknąć przy ulicach Śniadeckich, Palacza, Kossaka, Konopnickiej, Orzeszkowej, Matejki, Grunwaldzkiej i Wieniawskiego.

d3ofkxc

- Docelowo pomalujemy wszystkie koperty dla niepełnosprawnych, których w pasie drogowym jest ok. 500. Zobowiązuje nas do tego rozporządzenie ministerstwa infrastruktury. Prace zakończymy w 2017 roku - wyjaśnia Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

Inicjatywa cieszy oczywiście głównych zainteresowanych, czyli osoby niepełnosprawne. Chodzi nie tylko o to, że teraz nie będą tak często zajmowane przez osoby nieuprawnione, ale też sam fakt, że teraz łatwiej je będzie znaleźć.

- Niebieskie koperty z pewnością będą lepiej widoczne i być może odstraszą kierowców, którzy nie mają uprawnień do parkowania w specjalnie oznakowanych miejscach – mówi Mateusz Koźma, absolwent Politechniki Poznańskiej, który porusza się na wózku inwalidzkim. – To także spore ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Niebieski kojarzy się z kolorem kart parkingowych, które posiadają. Najważniejsze, że takie miejsca są widoczne z daleka – dodaje.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3ofkxc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ofkxc
Więcej tematów