Trwa ładowanie...
d3bgsf6

Micheil Saakaszwili wrócił na Ukrainę

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili wrócił na Ukrainę. Stało się to dzięki decyzji nowego prezydenta tego kraju - Wołodymyra Zełenskiego - który przywrócił gruzińskiemu politykowi obywatelstwo odebrane w lutym 2018 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były gruziński prezydent Micheil Saakaszwili wrócił w środę na Ukrainę
Były gruziński prezydent Micheil Saakaszwili wrócił w środę na Ukrainę (East News, Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)
d3bgsf6

Ukraińskiego obywatelstwa pozbawił go były już prezydent Wiktor Jaunkowycz. Micheil Saakaszwili przyleciał w środę na lotnisko w Boryspolu pod Kijowem samolotem LOT-u z Warszawy. Polityk był witany brawami, zgromadzeni w hali przylotów skandowali "Misza, Misza".

- Jestem bardzo szczęśliwy i wierzę, że Ukrainie się uda. Ukraina może dokonać skoku, Ukraina jest najlepsza. Jestem o tym przekonany - cytuje Saakaszwilego RMF. Polityk podziękował Zełenskiemu za przywrócenie obywatelstwa. Stało się to dzięki anulowaniu dekretu poprzedniego prezydenta. Wnioskował o to w zeszłym tygodniu sam Saakaszwili w liście, który przekazał Zełeńskiemu adwokat gruzińskiego lidera.

- Nie przyjechałem, żeby się mścić czy coś rujnować. To nie mój styl. Wróciłem, by budować i robić to, na co nie pozwolono mi w Odessie. Wraz z milionami Ukraińców i z nowym prezydentem chcę uczestniczyć w budowie nowej Ukrainy - dodał były gruziński prezydent.

d3bgsf6

Polityczne zawirowania

Były prezydent Gruzji zakończył swoje urzędowanie w Tbilisi w 2014 roku. Niecały rok później został oskarżony o nadużycia władzy. Miało do nich dojść w 2007 roku, podczas gwałtownych antyrządowych demonstracji. Zdaniem prokuratorów, wydano między innymi rozkazy użycia siły i rozpędzenia protestujących zakłócających paradę wojskową. Zarzuty dotyczyły także niezgodnego z prawem przejęcia stacji Imedi TV w 2009 roku.

Śledztwo toczyło się pod nieobecność gównego podejrzanego. "Przyjadę do Gruzji, kiedy uznam za słuszne" - pisał wtedy były prezydent na swoim profilu na Facebooku. Razem z rodziną przebywał na emigracji w USA.

d3bgsf6

W 2015 roku Saakaszwili otrzymał z rąk ówczesnego prezydenta Poroszenki obywatelstwo ukraińskie i objął stanowisko gubernatora obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Współpraca trwała do 2016 roku. Wtedy też były gruziński prezydent oskrażył Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa.

Rok później pozbawiono go ukraińskiego paszprotu. Już wtedy znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu 2017 nielegalnie przedostał się na Ukrainę z Polski, wydalono go w lutym 2018 roku. Później Saakaszwili udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona i ich dwaj synowie.

d3bgsf6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Po wyborach. Miller wytyka opozycji błąd. Chodzi o TVP

d3bgsf6

Podziel się opinią

Share
d3bgsf6
d3bgsf6