Miażdżący sondaż. Polacy nie wierzą w niezależność sądów
Ponad połowa respondentów w sondażu SW Research na zlecenie portalu rp.pl nie wierzy, że polscy sędziowie orzekają niezależnie. Odsetek mających zaufania do rodzimego wymiaru sprawiedliwości nie przekracza 20 proc.
Aż 57 proc. badanych nie wierzy w niezależność polskiego sądownictwa. Przeciwnego zdania jest zaledwie 19 proc. respondentów. Wyrobionego zdania na ten temat nie ma 24 proc. Polaków.
- Większą wiarę w polskie sądy pokładają mężczyźni (22 proc.) oraz badani w wieku 25-34 lata (21 proc.). Takiego zdania są też ankietowani o wykształceniu wyższym (22 proc.), dochodzie netto powyżej 3001 zł (26 proc.) oraz respondenci z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (21 proc.) - analizuje Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.
Jak podaje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", co siódmy sędzia spotkał się już z bezpośrednimi naciskami politycznymi. Dane pochodzą z raportu stowarzyszenia, opracowanego na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród sędziów. Na stan polskiego sądownictwa wielokrotnie zwracała uwagę również Komisja Europejska. W lutym tego roku poziom praworządności w Polsce skrytykowała także organizacja Freedom House.
Źródło: rp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl