Trwa ładowanie...

Miażdżący sondaż. Polacy nie wierzą w niezależność sądów

Ponad połowa respondentów w sondażu SW Research na zlecenie portalu rp.pl nie wierzy, że polscy sędziowie orzekają niezależnie. Odsetek mających zaufania do rodzimego wymiaru sprawiedliwości nie przekracza 20 proc.

Miażdżący sondaż. Polacy nie wierzą w niezależność sądówŹródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
dls1s3m

Aż 57 proc. badanych nie wierzy w niezależność polskiego sądownictwa. Przeciwnego zdania jest zaledwie 19 proc. respondentów. Wyrobionego zdania na ten temat nie ma 24 proc. Polaków.

WP.PL
Źródło: WP.PL

- Większą wiarę w polskie sądy pokładają mężczyźni (22 proc.) oraz badani w wieku 25-34 lata (21 proc.). Takiego zdania są też ankietowani o wykształceniu wyższym (22 proc.), dochodzie netto powyżej 3001 zł (26 proc.) oraz respondenci z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (21 proc.) - analizuje Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Jak podaje Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", co siódmy sędzia spotkał się już z bezpośrednimi naciskami politycznymi. Dane pochodzą z raportu stowarzyszenia, opracowanego na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród sędziów. Na stan polskiego sądownictwa wielokrotnie zwracała uwagę również Komisja Europejska. W lutym tego roku poziom praworządności w Polsce skrytykowała także organizacja Freedom House.

dls1s3m

Źródło: rp.pl

Zobacz także: Paweł Kowal o słowach Morawieckiego w USA: dla mnie to nieprofesjonalne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dls1s3m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dls1s3m
Więcej tematów