Miał być wielki sukces, a wyszło jak zawsze. Polacy ocenili Polski Ład
Polski Ład podzielił Polaków. Rządowy program dobrze ocenia 48,5 proc. ankietowanych, a źle - niemal 41 proc. Z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski wynika też, że ponad połowa badanych wciąż nie wie, jak w związku z nowymi przepisami zmienią się ich dochody.
Z najnowszego sondażu zrealizowanego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że zaledwie 13,2 proc. ankietowanych ma o Polskim Ładzie "zdecydowanie dobrą" opinię. "Raczej dobrze" o rządowym programie myśli więcej respondentów - 35,3 proc. Łącznie daje to 48,5 proc. zadowolonych Polaków.
"Zdecydowanie źle" propozycje rządzących oceniło natomiast 19 proc. uczestników badania. "Raczej źle" o zmianach myśli niewiele więcej, bo 21,9 proc. Polaków. To oznacza, że z przepisów nie jest zadowolonych 40,9 proc. ankietowanych.
10,5 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, jak ocenia Polski Ład.
Polski Ład zmieni rzeczywistość. Połowa Polaków zakłopotana
Kolejne pytanie, jakie zadaliśmy uczestnikom badania, brzmiało: "Czy już wie Pan/Pani jak zmienią się Pana/Pani dochody w związku z Polskim Ładem?". Aż 54,5 proc. ankietowanych odparło, że nie wie, w jaki sposób zmienią się ich wynagrodzenia po wejściu programu w życie. Wiedzę na temat możliwej wysokości swojej pensji posiada 45,5 proc. respondentów.
Co ciekawe, założeń rządowego programu nie rozumie aż 61 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Tylko 39 proc. wie, czy ich pensje lub emerytury wraz z kolejną wypłatą wzrosną, obniżą się, czy też pozostaną na tym samym poziomie.
Zapytaliśmy także, czy rządowy program nazwany Polskim Ładem zmieni finanse Polaków na lepsze, czy też pogorszy sytuację wielu rodzin. Jedynie 2,7 proc. respondentów wskazało, że wprowadzone rozwiązania zmienią ich rzeczywistość na "zdecydowanie lepszą". 23,2 proc. badanych odpowiedziało, że nowe przepisy zmienią ich finanse na "raczej lepsze".
28 proc. uczestników sondażu sądzi, że Polski Ład nie zmieni ich sytuacji materialnej. 21 proc. twierdzi natomiast, że zmieni ją, ale na "raczej gorsze". Wariant "zdecydowanie gorsze" wybrało 10,6 proc. Aż 14,6 proc. Polaków nie wie, jak zmiany wpłyną na ich finanse.
Aż 91 proc. osób popierających obóz władzy jest zdania, że Polski Ład nie zmieni lub nawet polepszy ich finanse. Wśród wyborców opozycji odsetek osób myślących tak samo jest o wiele mniejszy i wynosi tylko 38 proc. 48 proc. uważa, że nowe przepisy bezpośrednio wpłyną na ich zarobki.
Rząd zapowiedział już korektę wynagrodzeń
Zamieszanie wokół Polskiego Ładu nie cichnie. Niektórzy nauczyciele, policjanci oraz funkcjonariusze Służby Więziennej otrzymali w styczniu mniejsze pensje w stosunku do poprzednich miesięcy. W wielu przypadkach wynagrodzenia stopniały nawet o kilkaset złotych. Na błędy w nowych przepisach podatkowych zareagował już rząd.
- W sposób nieprawidłowy w stosunku do tego, jakie były zamierzenia reformy, wypłacono wynagrodzenia niższe niż wynika to z obniżonych podatków - tłumaczył w sobotę rzecznik rządu Piotr Mueller.
Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się proces wypłacania wszystkich różnic. Dodał, że każda poszkodowana osoba, która dostała wynagrodzenie "nie w takiej wysokości, w jakiej powinna, a powinna otrzymać wyższe, otrzyma dodatkowy przelew korygujący różnicę".
Przeczytaj również: