Meteoryt - rówieśnik Ziemi?
Naukowcy ujawnili nowe fakty dotyczące meteorytu znalezionego w zamarzniętym Jeziorze Tagish w Kanadzie. Obiekt spadł na ziemię 18 stycznia 2000 r. i o razu wywołał niemałe poruszenie wśród badaczy. Może się on okazać jednym z najwcześniej powstałych w Układzie Słonecznym ciał niebieskich, a eksperci są zdania, że pomoże im lepiej poznać proces powstawania planet.
Świetlista kula była w styczniu widoczna na niebie w Yukonie, na północy Kolumbii Brytyjskiej, w części Alaski oraz na terytoriach zachodnich. Po upadku, meteoryt rozpadł się na kilka tuzinów części, które udało się zebrać jeszcze w stanie zamrożenia. Dało to naukowcom szansę dokładnego zbadania składu chemicznego obiektu. Jest on być może zbudowany z tych samych pierwiastków, które tworzą Ziemię.
Trwają badania mające ustalić trajektorię lotu meteorytu i jego pochodzenie. Podejrzewa się, że obiekt powstał w pasie asteroidów znajdujących się między orbitami Marsa i Jowisza.
Naoczni świadkowie upadku meteorytu relacjonowali potem, że czuli siarkowy zapach, rozpoznawalny nawet w promieniu dziesiątków kilometrów do miejsca zdarzenia. Niektórzy byli też pewni, że słyszeli odgłosy przelatującego ciała niebieskiego.(kar)