Trwa ładowanie...

Merkel przyjedzie spotkać się z Szydło i Kaczyńskim

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjeżdża z wyciągniętą ręką. Chce rozmawiać. W tym roku wybierany będzie parlament w Holandii, prezydent we Francji i Bundestag w Niemczech. Do tego Trump i Brexit. Merkel nie chce więc mieć problemu w Polsce - donosi powołując się na źródła w kręgach dyplomatycznych "Wyborcza".

Merkel przyjedzie spotkać się z Szydło i KaczyńskimŹródło: PAP
d3fnpg5
d3fnpg5

Angela Merkel z wizytą w Warszawie ma się pojawić 7-ego lutego. Z polską premier Beatą Szydło spotkają się po raz czwarty, nie licząc szczytów UE. Po ich pierwszych kontaktach w Brukseli w listopadzie 2015 r. Szydło z uznaniem mówiła współpracownikom, że Merkel to ciepła osoba. Ale pierwsza wizyta Szydło w Berlinie - w lutym 2016 r. - przebiegła chłodno. Powodem miało być przede wszystkim niezrozumienie w kwestiach dot. przyjmowania w Europie uchodźców i imigrantów.

Atmosferę podgrzewała również decyzja Komisji Europejskiej o wszczęciu procedury ochrony praworządności oraz debacie Parlamentu Europejskiego poświęconej zwłaszcza konfliktowi o Trybunał Konstytucyjny. Szydło dawała Niemcom do zrozumienia, by nie mieszali się w polskie sprawy i pilnowali demokracji u siebie.

Pojawią się również Schulz i Steinmeier

W czerwcu szefowe rządów wraz z ministrami odbyły w stolicy Niemiec konsultacje międzyrządowe. Warszawa, przeczuwając Brexit (było kilka dni przed referendum w Wielkiej Brytanii), zaczęła szukać wspólnego języka z Niemcami.

W trakcie zbliżającej się wizyty, Merkel ma się również spotkać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Byłaby to pierwsza osobista rozmowa tych polityków od marca 2007 r. Strona polska proponuje, aby się odbyła w centrali partii na Nowogrodzkiej. Planowane jest również spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Merkel nie będzie jedynym niemieckim politykiem, który w najbliższych miesiącach odwiedzi Warszawę. Prawdopodobnie w Polsce pojawią się również obecny szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, oraz szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

d3fnpg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fnpg5
Więcej tematów