Trwa ładowanie...

MEN odpiera zarzuty ws. wyprawki szkolnej w kształceniu specjalnym

Kształcenie specjalne uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym wymaga od nauczyciela szczególnie zindywidualizowanego doboru pomocy dydaktycznych i podręczników. To nauczyciel decyduje bowiem czy i z jakich narzędzi korzysta prowadząc zajęcia - brzmi oświadczenie rzecznika prasowego MEN przesłane do WP.PL.

MEN odpiera zarzuty ws. wyprawki szkolnej w kształceniu specjalnymŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d1pwwfg
d1pwwfg

Informacja rzecznika MEN jest odpowiedzią na dzisiejszy artykuł z "Rzeczpospolitej". Przeczytaj: "Wyprawka szkolna to bubel".

Rzecznik prasowy MEN informuje:

"Ze względu na specyficzny charakter edukacji oraz indywidualny poziom rozwoju i tempa przyswajania wiedzy, nie opracowuje się odrębnych podręczników dla takich uczniów (z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym - przyp. red.). Nauczyciele, realizując treści nauczania określone w podstawie programowej mogą korzystać z dowolnych podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego (zarówno przeznaczonych do kształcenia ogólnego jak i specjalnego) oraz różnych, dostępnych na rynku materiałów dydaktycznych, np. książek pomocniczych, kart pracy, ćwiczeń rewalidacyjnych i opracowań wykorzystywanych w edukacji przedszkolnej.

W związku z tym w Rządowym programie pomocy uczniom 'Wyprawka szkolna' uwzględniono trzy możliwości otrzymania dofinansowania dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

d1pwwfg

Do kwoty 770 zł – w przypadku korzystania w szkole podstawowej lub gimnazjum wyłącznie z podręczników dopuszczonych do kształcenia specjalnego. Ich wykazy znajdują się na stronach internetowych MEN. Uczeń upośledzony w stopniu umiarkowanym lub znacznym może korzystać z każdego podręcznika z tych list niezależnie od tego, do jakiego rodzaju niepełnosprawności ten podręcznik został dopuszczony.

Do kwoty 225 zł – w przypadku korzystania w szkole podstawowej lub gimnazjum z podręczników dopuszczonych do kształcenia ogólnego (niezależnie od etapu edukacyjnego i klasy) lub pomocy dydaktycznych. W tym przypadku uczeń nie korzysta z podręczników do kształcenia specjalnego.

Do kwoty 770 zł – w przypadku korzystania w szkole podstawowej lub gimnazjum z podręczników dopuszczonych zarówno do kształcenia ogólnego oraz specjalnego (niezależnie od etapu edukacyjnego i klasy oraz rodzaju niepełnosprawności) lub pomocy dydaktycznych. Przy czym dofinansowanie na zakup podręczników do kształcenia ogólnego oraz pomocy dydaktycznych nie może przekroczyć 25 proc. tej kwoty, to jest 193,50 zł. Pozostałe środki mogą być wydatkowane na zakup podręczników do kształcenia specjalnego.

Uczeń z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym może korzystać ze wszystkich podręczników umieszczonych na listach (poniżej linki). Zakupując dowolny podręcznik z tych list (lub kilka podręczników) otrzyma zwrot w ramach kwoty 770 zł".

d1pwwfg
d1pwwfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pwwfg
Więcej tematów