Trwa ładowanie...

Media w Niemczech o wyborach w Austrii: powstrzymanie populistów jest możliwe

• Niemieccy komentatorzy zgodnie o zwycięstwie Alexandra Van der Bellena w Austrii

• To dowód na to, że można powstrzymać prawicowo-populistyczną i nacjonalistyczną falę w Europie

Media w Niemczech o wyborach w Austrii: powstrzymanie populistów jest możliweŹródło: PAP/EPA, fot: FLORIAN WIESER
d1q8muc
d1q8muc

"To dobra wiadomość dla Europy i dla Austrii" - tak o zwycięstwie Alexandra Van der Bellena w wyborach prezydenckich w Austrii pisze redaktor naczelny "Sueddeutsche Zeitung" Kurt Kister. Według komentatorów niemieckich dzienników ten wynik wyborów dowodzi, że możliwe jest powstrzymanie prawicowo-populistycznej i nacjonalistycznej fali przetaczającej się po Europie.

Większość wyborców wybrała na prezydenta "starszego pana", który "raczej nie ucieleśnia przełomu", jest "dawnym lewicowcem, który z czasem stał się pragmatyczno-liberalny", jak wielu lewicowców - pisze Kurt Kister

Przegrana Hofera nie pozbawiła siły populistycznej fali pomiędzy Rocky Mountains a Karpatami. Zwycięstwo Van der Bellena dowodzi jednak, że "osoba, która wiarygodnie symbolizuje wartości i przeciwstawia się nowemu nacjonalizmowi, może przekonać wyborców" - tłumaczy Kister.

"Porażka Hofera z pewnością nie oznacza, że FPOe i forsowane przez tę partię tematy znikną w najbliższym czasie z austriackiej polityki. W sondażach pozostaje nadal najsilniejszym ugrupowaniem" - pisze Nikolas Busse na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

d1q8muc

"Zwycięstwo Van der Bellena należy interpretować jako głosowanie przeciwko Hoferowi, a nie jako powrót całego narodu do ideałów środowisk lewicowo-liberalnych" - podkreśla autor komentarza.

Wynik wyborów może wskazywać na to, że teoria kostek domina, zgodnie z którą kraje zachodnie jeden po drugim - Brexit, Trump, Hofer, Wilders, Le Pen - miały wpadać w ręce prawicowych populistów, była jednak nieprawdziwa - pisze Busse.

Zdaniem "Die Welt", okoliczności zwycięstwa Van der Bellena są typowe dla sytuacji, jaka w roku 2017 będzie się wielokrotnie powtarzać - "wszystkie partie tworzą z musu wspólny front, by nie dopuścić populistów do władzy".

Autor komentarza Torsten Krauel pisze, że sukces Van der Bellena cieszy, gdyż pozwala przypuszczać, że wyborcy ukarali agresywność jego przeciwnika - Hofera.

d1q8muc

"Każde powstrzymanie rzekomo nieodwracalnego triumfalnego pochodu populistów jest pomocne, nie dlatego, że wszystkie ich tematy są pomyłką, lecz dlatego, że pijani zwycięstwem politycy mają skłonność do podejmowania pochopnych decyzji" - czytamy w "Die Welt".

"Berliner Zeitung" zwraca uwagę, że Austria utraciła swoje polityczne centrum. "Austria wybrała, ale kraj nie będzie mógł tak po prostu wrócić do normalności, gdyż pomiędzy Salzburgiem, Klagenfurtem, Grazem i Wiedniem normalności tej zwyczajnie nie ma" - czytamy w wydawanym w Berlinie dzienniku. Dawne partie masowe - socjaldemokraci (SPOe) i konserwatyści (OeVP) odgrywają marginalną rolę w próbach doprowadzenia do społecznej zgody. Zadaniem Van der Bellena jest odbudowa politycznej kultury - pisze komentator "Berliner Zeitung".

Z Berlina Jacek Lepiarz

Oprac.: Violetta Baran

d1q8muc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q8muc
Więcej tematów