Trwa ładowanie...
d7tvs24

Media: szef SPD Gabriel rezygnuje z kandydowania na kanclerza Niemiec. Zostanie nowym szefem MSZ

Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel zrezygnował z kandydowania na kanclerza Niemiec w tegorocznych wyborach do parlamentu - podały niemieckie media. Polityk zaproponował byłego szefa PE Martina Schulza na socjaldemokratycznego rywala Angeli Merkel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Media: szef SPD Gabriel rezygnuje z kandydowania na kanclerza Niemiec. Zostanie nowym szefem MSZ
(fotolia, Fot: Anibal Trejo)
d7tvs24

Gabriel zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika "Stern", że obejmie stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Uzasadniając swoją decyzję rezygnacji z kandydatury na kanclerza, Gabriel powiedział "Sternowi", że jego partyjny kolega Martin Schulz ma większe szanse na zwycięstwo w pojedynku z Angelą Merkel. - Gdybym teraz został kandydatem, przegrałbym, a ze mną cała SPD - stwierdził. SPD zapowiedziała podanie decyzji o kandydaturze w najbliższą niedzielę.

W sondażach partia Merkel, CDU, utrzymuje ponad 10-punktową przewagę nad SPD. Z ankiet wynika, że w bezpośredniej konfrontacji z Merkel Schulz ma znacznie większe poparcie niż Gabriel.

d7tvs24

Nowy prezydent Niemiec zostanie wybrany 12 lutego. Wybory parlamentarne odbędą się 24 września. Termin wyznaczył prezydent Niemiec Joachim Gauck, przychylając się do propozycji rządu popieranej przez większość klubów parlamentarnych i krajów związkowych.

Tylko Berlin zgłaszał zastrzeżenia z powodu organizowanego w tym dniu maratonu, co zwykle wiąże się z dużymi utrudnieniami komunikacyjnymi w stolicy Niemiec.

d7tvs24

Podziel się opinią

Share

d7tvs24

d7tvs24
Więcej tematów