Trwa ładowanie...

Media o misji Tuska. "Niemcy i Polska potrzebują siebie nawzajem"

"Przez osiem lat PiS niestrudzenie malował wizerunek Niemiec jako wroga. Donald Tusk musi teraz naprawić relacje. Niemcy i Polska potrzebują siebie nawzajem" - pisze portal "Sueddeutsche Zeitung". W poniedziałek premier Polski spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem.

Premier Donald Tusk Premier Donald Tusk Źródło: PAP, fot: Monasse Thierry/ANDBZ/ABACA
d1nevn0
d1nevn0

"Kiedy kanclerz federalny Olaf Scholz udał się do Polski w grudniu 2021 roku, sprawował swój urząd zaledwie od kilku dni. Swoją wczesną wizytą inauguracyjną chciał podkreślić znaczenie stosunków z dużym wschodnim sąsiadem" - napisał w niedzielę portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ).

Trudna sytuacja Tuska

Premier Donald Tusk w poniedziałek uda się do Paryża, gdzie w Pałacu Elizejskim spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Po południu z Paryża poleci do Berlina, gdzie w Urzędzie Kanclerskim spotka się z kanclerzem Olafem Scholzem.

Paryż i Berlin to jedne z pierwszych stolic, jakie Tusk odwiedzi od momentu objęcia urzędu. Do tej pory od zaprzysiężenia w grudniu ubiegłego roku wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli, w styczniu natomiast odbył wizytę w Kijowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy zapytani na ulicy o Tuska. A dostało się prezydentowi

"Kiedy Tusk zostanie przyjęty przez Scholza w Urzędzie Kanclerskim w najbliższy poniedziałek, będzie sprawował swój urząd już od dwóch miesięcy" - zwraca uwagę "SZ". "Z pewnością nie jest to jednak dowód na to, że Niemcy nie są dla Tuska ważne. To tylko pokazuje, jak trudna jest sytuacja Tuska" - dodaje portal.

Tusk "musi naprawić relacje"

Jednocześnie "SZ" zaznacza, że "prezydent Andrzej Duda i nacjonalistyczny PiS robią wszystko, co w ich mocy, aby podważyć pracę nowego rządu".

d1nevn0

Zdaniem portalu dotyczy to w szczególności współpracy z rządem niemieckim. "Przez osiem lat PiS niestrudzenie malował Niemcy jako wroga, a ostatnio oczerniał Tuska jako agenta Berlina podczas kampanii wyborczej. Nie trafiło to do większości ludzi, ale jednak do wielu" - pisze "SZ".

Tusk - jak zaznacza portal - musi teraz znaleźć trudną równowagę. "Musi naprawić relacje, które zostały umyślnie zniszczone przez poprzedni rząd, nie dostarczając PiS niepotrzebnego materiału dla jego propagandy" - czytamy.

"W rzeczywistości Niemcy i Polska pilnie potrzebują siebie nawzajem - zarówno we wspieraniu Ukrainy w jej obronie przed Rosją, jak i w obronie demokracji w Europie" - podsumowuje portal.

Im bardziej niemiecki rząd będzie miał na uwadze trudną sytuację Tuska, tym bardziej udana może być współpraca - zauważa "SZ". "Rząd Tuska prawdopodobnie nie podtrzyma absurdalnego żądania rządu PiS dotyczącego reparacji w wysokości 1,3 biliona euro. Potrzebny jest jednak wiarygodny sygnał, że niezmierzone cierpienia zadane Polsce przez Niemców w czasie II wojny światowej nie zostały zapomniane. I to pomogłoby Tuskowi" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nevn0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nevn0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj