PolskaMazowsze. Masz kota i nie chcesz mandatu? Zaszczep go

Mazowsze. Masz kota i nie chcesz mandatu? Zaszczep go

Właściciele kotów w sporej części Warszawy i Mazowsza mają nowy obowiązek: muszą zaszczepić swojego pupila przeciwko wściekliźnie. Mają na to 30 dni.

Mazowsze. Masz kota i nie chcesz mandatu? Zaszczep go
Mazowsze. Masz kota i nie chcesz mandatu? Zaszczep go
Źródło zdjęć: © Flickr | Koi Ko
Violetta Baran

Od 31 grudnia 2021 r. na Mazowszu, na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Tak wynika z najnowszej nowelizacji rozporządzenia wojewody mazowieckiego.

Wścieklizna, jak przypomina "Rzeczpospolita", rozprzestrzenia się po wschodnim Mazowszu od lata. W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 109 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. Ostatnie dwa przypadki wykryto w Rembertowie u dwóch padłych lisów. Wcześniej zakażenie wykrywano także u psów i kotów domowych.

Obszar, na którym występuje wścieklizna systematycznie się powiększa. W najnowszym rozporządzeniu wojewody mazowieckiego wymienia się już nie tylko Rembertów i Wesołą, ale także Wawer, Targówek, Pragę Południe oraz Wilanów i siedem powiatów woj. mazowieckiego: miński, otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński i wołomiński.

Weterynarze, z którymi rozmawiała "Rz", zapewniają, że szczepionek nie zabraknie. Gorzej z informowaniem właścicieli zwierząt o obowiązku szczepień ich pupili. Ba, o tym obowiązku nie wiedzą nawet weterynarze.

- To kraj postawiony na głowie. Jeśli wojewoda wprowadził taki przepis, to my, lekarze, powinniśmy o tym wiedzieć, choćby od Powiatowego Lekarza Weterynarii - mówi "Rz" Jarosław Falkowski prowadzący klinikę weterynaryjną w Legionowie.

To nie koniec problemów. Co zrobić z wolno żyjącymi kotami, które nie mają swoich właścicieli? Tylko w Warszawie zarejestrowanych jest ok. 29 tysięcy takich zwierząt, dokarmianych z budżetu miasta. Ponieważ szczepienia należy powtarzać co 12 miesięcy, należałoby je co roku odławiać, by podać im preparat.

Co grozi za niezaszczepienie kota? - Za niedopełnienie obowiązku szczepienia przepisy przewidują grzywnę w wysokości do 500 zł - informuje "Rz" Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wściekliznaszczepieniakot

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (434)