PolskaMaturalne egzaminy z języków mniejszości narodowych

Maturalne egzaminy z języków mniejszości narodowych

Około 350 maturzystów ze szkół dla
mniejszości narodowych przystąpiło w środę rano do pisania
egzaminów z języków narodowych - białoruskiego, ukraińskiego i
litewskiego. Kilkanaście osób pisze egzamin z języka kaszubskiego.

20.05.2009 | aktual.: 20.05.2009 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych czwartym obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym, po testach z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i przedmiotu do wyboru. Muszą zdać jeszcze trzy obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka ojczystego.

Egzaminy pisemne z języków mniejszości można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 190 minut. Oba rozpoczęły się o godzinie 9.

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego - 240 abiturientów; 213 osób zdaje egzamin na poziomie podstawowym; 27 osób na poziomie rozszerzonym.

Drugą co do liczebności grupę stanowią zdający egzamin z języka ukraińskiego - 93 osoby; 85 osób zdaje maturę na poziomie podstawowym; 8 - na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania matury z litewskiego zadeklarował 25 osób. Wszystkie zdają egzamin na poziomie podstawowym.

Język kaszubski jest na maturze w grupie dodatkowych przedmiotów do wyboru. Chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego zadeklarowało 11 osób. Egzamin z tego języka można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego na maturze otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu, niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w 4 maja potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.

Źródło artykułu:PAP
maturaegzaminjęzyk obcy
Komentarze (6)