Trwa ładowanie...
d2b73mv

Matura filozofia 2016. Informacje o egzaminie

Maturę z filozofii piszą tylko ci uczniowie, którzy wcześniej dobrowolnie zadeklarowali chęć podejścia do tego egzaminu. Obecnie filozofię można zdawać jedynie na poziomie rozszerzonym (nie dotyczy osób przystępujących do egzaminu dojrzałości w „starej” formule). Sam sprawdzian ma formę pisemną. Jego wynik brany jest pod uwagę w trakcie rekrutacji na większość humanistycznych kierunków studiów.
Matura filozofia – jak wygląda egzamin?
Matura z filozofii na poziomie podstawowym składa się z jednego arkusza egzaminacyjnego, dzielącego się na dwie części. Pierwsza z nich przybiera formę testu weryfikującego wiedzę ogólną, druga natomiast polega na rozwiązaniu zestawu poleceń, które sprawdzają u maturzysty umiejętność krytycznej analizy tekstu filozoficznego. Materiał źródłowy pochodzi z ogólnodostępnego spisu lektur. Matura z filozofii na poziomie rozszerzonym również składa się z dwóch części. Pierwsza z nich polega na rozwiązaniu szeregu poleceń różnego rodzaju związanych z przedstawionymi materiałami źródłowymi. Na podstawie tych zadań oceniane zostają wiedza ogólna maturzysty z zakresu filozofii oraz umiejętność dokonania krytycznej analizy tekstów. Druga część natomiast wymaga od zdającego skonstruowania wypowiedzi pisemnej na jeden z dwóch zadanych tematów. Łącznie arkusz obejmuje około 20 zadań.
Matura z filozofii – kiedy? Ile trwa?
Egzamin maturalny z filozofii odbędzie się w środę 11 maja o godzinie 14:00. Maturzyści, którzy zdają ten przedmiot na poziomie podstawowym, będą mieć 120 minut na rozwiązanie wszystkich poleceń. W przypadku egzaminu na poziomie rozszerzonym czas pracy wynosi 180 minut.
Filozofia na maturze – pomoce naukowe
W trakcie egzaminu zdający nie mogą korzystać z żadnych pomocy naukowych. Zabronione jest także używanie wszelkich urządzeń elektronicznych i mobilnych. Przystępujący do matury abiturienci powinni mieć przy sobie dowód osobisty oraz długopis/pióro z czarnym atramentem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matura filozofia 2016. Informacje o egzaminie
(WP.PL)
d2b73mv

W. Chentkiewicz

d2b73mv

Podziel się opinią

Share
d2b73mv
d2b73mv
Więcej tematów