Trwa ładowanie...
d19jiuh
Matura 2021. Najważniejsze punkty dla każdego maturzysty

Matura 2021. Najważniejsze punkty dla każdego maturzysty

Już w poniedziałek 4 maja ruszą egzaminy maturalne. Ze względu na pandemię, obowiązywać będą specjalne zasady bezpieczeństwa. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik powiedział w programie "Newsroom WP", o czym powinni pamiętać tegoroczni maturzyści. - Na szczęście szkoły mogły przeprowadzić egzamin próbny i wszystkie procedury przećwiczyć. To bardzo ważne, aby nie wywoływać dodatkowego zamieszania. Maturzyści przede wszystkim powinni dowiedzieć się, na którą mają przyjść do szkoły. Wielu dyrektorów wprowadziło dozwolone w tym roku procedury polegające na tym, że egzamin może rozpocząć się o różnych godzinach. Zależy to od tego, jak duża jest szkoła i ilu maturzystów przystępuje do egzaminu. Uczniowie powinni czekać na wejście do szkoły i sali, zachowując odpowiednie odstępy. To najbardziej newralgiczny i najtrudniejszy moment. Stąd mój apel do maturzystów, żeby tego niezbędnego dystansu przestrzegali i mieli założone na usta i nos maseczki. (…) Jeśli osoba wpuszczająca ma wątpliwość co do tożsamości danej osoby, chociażby w przypadku maturzystów z lat ubiegłych, może poprosić o chwilowe odsłonięcie twarzy, natomiast potem maseczka powinna wrócić na usta i nos. (…) Po zajęciu miejsca maturzysta może ją zdjąć, natomiast nie musi. Może cały egzamin pisać w maseczce, jeśli to sprawia, że czuje się bezpieczniej. Za każdym razem, kiedy jest bezpośredni kontakt: maturzysta zadaje członkowi zespołu nadzorującego pytania, czy chce wyjść do toalety, zawsze od razu zasłania usta i nos. (…) Wszystkie zasady sanitarne i epidemiologiczne sprowadzają się do tych, które znamy bardzo dobrze już od ponad roku z przestrzeni publicznej. Dystans, dezynfekcja, zasłanianie ust i nosa oraz wietrzenie pomieszczeń, w których jest przeprowadzany egzamin - powiedział dr Smolik.

Jeżeli chodzi o samą organizację eRozwiń

Transkrypcja:

Jeżeli chodzi o samą organizację egzaminu maturalnego, jak to będzie wyglądało, kiedy uczniowi już przyjdą właśnie na swój egzamin maturalny? Jakie środki bezpieczeństwa będą musiały być wdrożone? Na szczęście szkoły mogły przeprowadzić egzamin próbny i te procedury wszystkie przećwiczyć. To jest ważne, żeby się z tym tak oswoić, żeby to nie wywoływało jakiegoś takiego niepotrzebnego zamieszania. A maturzyści przede wszystkim powinny dowiedzieć się albo już tak naprawdę pewnie dyrektorzy im przekazali, na którą mają przyjść do szkoły - wielu dyrektorów wprowadziło procedury dozwolone w tym roku, polegające na tym, że egzamin może się rozpocząć o różnej godzinie. To oczywiście zależy od tego, jak duża jest szkoła, ile maturzystów do egzaminu w tej szkole przystępuje. Maturzyści powinni czekać na wejście do szkoły i do sali, zachowując odpowiednie odstępy. To jest najbardziej newralgiczny i najtrudniejszy moment tak naprawdę. Tutaj prośba i apel do maturzystów, aby tego dystansu niezbędnego przestrzegali, mieli założone na usta i nos maseczki. I tak naprawdę w tej maseczce czekają na wpuszczenie do sali. Osoba wpuszczająca, jeśli ma wątpliwość co do tożsamości chociażby w przypadku maturzysty z lat ubiegłych, może poprosić o chwilowe odsłonięcie twarzy, natomiast potem znowu maseczka na usta i nos. I zajmujemy miejsce w sali. Po zajęciu miejsca maturzysta może maseczkę zdjąć, natomiast nie musi, może cały egzamin pisać w maseczce, jeżeli to sprawia, że czuje się bezpieczniej. Za każdym razem kiedy jest bezpośredni kontakt, maturzysta zadaje członkowi zespołu nadzorującego, nauczycielowi pytanie, chce wyjść do toalety, wtedy zawsze od razu zasłania usta i nos - to jest taka złota zasada, a wszystkie zasady sanitarno-epidemiologiczne sprowadzają się tych zasad, które bardzo dobrze znamy już od ponad roku z przestrzeni publicznej: dystans, dezynfekcja, maseczki, zasłanianie ust i nosa i wietrzenie pomieszczeń, wieszanie sal, w których egzamin jest przeprowadzany.
d19jiuh
d19jiuh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj