Matura 2021 z fizyki rozszerzonej. Mamy arkusze i odpowiedzi ekspertów
Ostatnie dni matur w 2021 roku. 18 maja odbył się nieobowiązkowy egzamin z fizyki na poziomie rozszerzonym. Specjalnie dla czytelników Wirtualnej Polski publikujemy odpowiedzi na pytania, z którymi zmierzyli się tegoroczni abiturienci. Sprawdź, jak ci poszło.
18.05.2021 14:44
Matura 2021. We wtorek o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin z fizyki na poziomie rozszerzonym.
Licealiści nie muszą przekroczyć konkretnego progu procentowego, aby zdać maturę, ale ich wynik będzie odnotowany na świadectwie dojrzałości. Wiele uczelni weźmie go pod uwagę podczas rekrutacji.
Zmiana tych zasad nastąpi dopiero w 2023 roku. Od tego czasu do zaliczenia matury na poziomie rozszerzonym konieczne będzie uzyskanie minimum 30 proc. punktów.
Zobacz też: Matura 2021. Najważniejsze punkty dla każdego maturzysty
Zgodnie z danymi Centralnej Komisji Edukacyjnej, w tym roku chęć zdawania matury z fizyki zadeklarowało 7,3 proc. abiturientów.
Matura 2021. Odpowiedzi z fizyki
Na wypełnienie odpowiedzi z egzaminu z fizyki abiturienci mieli 180 minut. Arkusze egzaminacyjne zostały opublikowane po godzinie 14:00 na stronie CKE.
Propozycje rozwiązań opracowane zostały przez nauczycieli z Centrum Edukacyjnego Maturita www.maturita.pl.
Egzaminy maturalne zakończą się 20 maja
Rozszerzona fizyka była jednym z ostatnich przedmiotów, do których przystąpili w tym roku maturzyści.
Przed absolwentami szkół średnich jeszcze:
- egzamin z języków mniejszości narodowych. Zarówno poziom podstawowy, jak i rozszerzony odbędzie się 20 maja. Odpowiednio o godzinie 9:00 i 14:00.
W czwartek 20 maja przeprowadzone zostaną również egzaminy w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych z:
- matematyki (godz. 9:00)
- historii (godz. 10:35)
- geografii (godz. 12:10)
- biologii (godz. 13:45)
- chemii (godz. 15:20)
- fizyki (godz. 16:55)
Matura 2021. Kiedy wyniki?
Jak zapowiedziała Centralna Komisja Egzaminacyjna, wyników tegorocznych egzaminów możemy spodziewać się 5 lipca. Do zdania matury wystarczy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Są to: język polski, matematyka oraz język obcy nowożytni.
Ze względu na pandemię koronawirusa, egzaminy maturalne odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.