Trwa ładowanie...
d6qg1bh

Matura 2020. Minister edukacji: nie widzę potrzeby, żeby zmieniać sposób oceniania uczniów

Matura 2020 została przełożona o miesiąc. Absolwenci szkół średnich mieli więcej czasu na to, by przygotować się do egzaminów w czasie epidemii koronawirusa. Czy z tego powodu powinni być inaczej traktowani przez oceniających? Do tej kwestii odniósł się minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Share
Matura 2020. Minister edukacji Dariusz Piontkowski o egzaminie
Matura 2020. Minister edukacji Dariusz Piontkowski o egzaminie Źródło: PAP
d6qg1bh

Dariusz Piontkowski był gościem na antenie Radiowej Jedynki. Minister edukacji był pytany o maturę 2020, która została przełożona o miesiąc z powodu epidemii koronawirusa.

- Przy każdym egzaminie występuje stres. Nie widzę potrzeby, aby nagle zmieniać sposób oceniania uczniów. Przede wszystkim będzie to wykonane w sposób sprawiedliwy i obiektywny - tak, aby uczniowie wiedzieli, że ich praca przynosi pewne efekty i jest doceniana - odparł szef MEN, pytany o to, czy zmieni się model oceniania uczniów.

Podczas rozmowy pojawiła się również kwestia tego, jak nauka zdalna wpłynęła na uczniów. - Widać wyraźnie, że w nauce zdalnej, tak jak w tradycyjnej, dużo zależy od postawy ucznia, od tego jak jest zaangażowany. Większość uczniów ze zrozumieniem podeszła do takiej nauki, starając się realizować zadany materiał - mówił minister edukacji. Zaznaczył, że resort dostrzega mankamenty nauczania na odległość.

d6qg1bh

Zobacz wideo: "Tajne sondaże PiS". Reakcja sztabu Trzaskowskiego

Kiedy powrót do szkoły? Minister edukacji komentuje

Niektórzy wskazują na to, że druga fala epidemii w Polsce może nadejść jesienią. Czy powrót do szkoły będzie możliwy?

- System konsultacji jest namiastką próby bezpośredniego kontaktu nauczyciela i ucznia. Nadal jednak widzę spore obawy po stronie nauczycieli, którzy boją się powrotu do szkoły. Może za dwa miesiące tego strachu będzie mniej - mówił Piontkowski.

d6qg1bh

Minister Piontkowski zaznaczył, że rozstawienie na każdym biurku plexi "nie sprawdzi się na dłuższą metę". Raczej zostanie wprowadzony system zmianowy, ale przy niedoborach w kadrze nauczycielskiej może to być problem dla szkół - dodał szef MEN.

Podkreślił jednak, że druga fala epidemii nie jest pewna. - Lecz trzeba się do tego przygotować - zaznaczył Piontkowski, dodając, że są już opracowywane rozwiązania prawne, które pozwolą na edukację zdalną wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Zobacz relację na żywo dotyczącą koronawirusa w Polsce i na świecie.

Wakacje 2020. Jak je spędzą uczniowie?

Zanim dojdzie do powrotu do szkoły, na uczniów czekają wakacje. Jak przyznał minister, resort nie wiem, ile dzieci będzie chciało skorzystać ze zorganizowanych form wypoczynku. - Liczba zgłoszeń jest mniejsza niż w rok temu, choć będzie zależała od oferty - tłumaczył Dariusz Piontkowski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polskie Radio

d6qg1bh

Podziel się opinią

Share
d6qg1bh
d6qg1bh
Więcej tematów