Trwa ładowanie...

Matura 2020. Minister edukacji Dariusz Piontkowski o obowiązku maseczek dla uczniów

Koronawirus zmienił całkowicie rok szkolny. Znamy już termin matur i egzaminów ósmoklasistów. Czy maturzyści będą musieli cały czas mieć maseczki na twarzy? Ze słów ministra edukacji wynika, że niekoniecznie.

Matura 2020. Minister edukacji Dariusz Piontkowski o obowiązku maseczek dla uczniówŹródło: PAP, fot: Mateusz Marek
dw3d7n8
dw3d7n8

Dariusz Piontkowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" pytany był o zachowanie dystansu i obowiązek zakrywania twarzy przez nastolatków, którzy będą podchodzić w czasach pandemii koronawirusa do egzaminów. - Uczniowie, idąc do szkoły na egzamin, czy też wchodząc do szkoły i sali, w której będzie się odbywał egzamin, raczej powinni nosić maseczki zgodnie z zaleceniami - mówił szef MEN.

- Być może jednak w samej sali, kiedy już usiądą w ławkach, kiedy będą między nimi dwa metry odległości, to wtedy chyba maseczki na twarzy nie będą już musieli mieć - zastrzegł minister. Wyjaśnił też, że wytyczne w tej sprawie będą dopiero opracowywane przez resort zdrowia.

- Mogę mieć w tej sprawie swoją opinię, ale ostateczną decyzję wydadzą prof. Szumowski i główny inspektor sanitarny - dodał.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Co z paleniem i całowaniem?

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Piontkowski w wywiadzie dla "DGP" mówił również o tym, dlaczego w tym roku władze oświatowe zdecydowały się na odwołanie egzaminów ustnych.

dw3d7n8

Matura 2020. Minister o egzaminach

Minister wyjaśnił, że chodziło przede wszystkim o uniknięcie problemów organizacyjnych podczas epidemii SARS-CoV-2, które mogły napotkać dyrekcja szkół podstawowych i liceów.

- Egzaminy ustne mocno angażują nauczycieli języków polskiego oraz obcych, co kolidowałoby z organizowaniem tradycyjnego czy też zdalnego nauczania - stwierdził szef resortu edukacji i przypomniał, że oceny z tych egzaminów nie są brane pod uwagę przy rekrutacjach na uczelnie wyższe.

Koronawirus. Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Polityk powiedział też, że powrót uczniów do nauczania stacjonarnego w tym roku szkolnym to jedna z możliwości, co oznacza możliwość zdalnej klasyfikacji lub przedłużenia roku szkolnego. Decyzję ws. szkół rząd podać ma pod koniec maja.

Dariusz Piontkowski zapowiedział również, że za kilka dni władze poinformują o decyzjach dotyczących opieki najmłodszych dzieci osób pracujących. Można spodziewać się więc częściowego otwarcia przedszkoli i żłobków.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw3d7n8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw3d7n8
Więcej tematów