Trwa ładowanie...

Matka Boska Tęczowa. Nowe znaczenie starych symboli

Po zatrzymaniu Elżbiety Podleśnej, podejrzanej o profanację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, w sieci pojawiły się zdjęcia papieża z tęczowym krzyżem, katolickie kalendarze z motywem tęczy czy zdjęcie z obrazem Matki Bożej Dobrej Rady z tęczą w tle. Wszystkie są autentyczne.

Matka Boska Tęczowa. Nowe znaczenie starych symboliŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel
d3c3ozt
d3c3ozt

To głos Internautów przeciwko zatrzymaniu 51-letniej działaczki. W kolejnych wpisach pokazują, że Matka Boska Częstochowska z tęczową aureolą nie jest jedynym takim połączeniem w kulturze. Z tęczowym krzyżem sfotografowano, na przykład, papieża Franciszka.

Twitter
Źródło: Twitter

Najczęściej jako komentarz do informacji o zatrzymaniu Podleśnej pojawia się zdjęcie z jednego z krakowskich kościołów. Internauci pytają, czy każdy trafi do aresztu, także widoczni na zdjęciu mężczyźni albo autor obrazu sprzed 52 lat (który zmarł w 2009 roku).

Twitter
Źródło: Twitter

Największa ozdoba krakowskiej świątyni

Krakowski kościół nie ukrywa dumy z obrazu Matki Bożej Dobrej Rady.

Zobacz także: Donald Tusk: polityka to nie gra o tron

Pod koniec kwietnia uroczyście świętowano 100. rocznicę powstania parafii. W obecności biskupów odbyła się koronacja obrazu z tęczą. Zdjęcie, które od poniedziałku pojawia się w wielu komentarzach na Twitterze, pochodzi z niedawnej mszy.

d3c3ozt

Krakowski obraz namalował w 1967 roku Zdzisław Pabisiak. Wzorował się na XV-wiecznym włoskim malowidle. Obraz wielokrotnie kopiowano na całym świecie. Wszyscy artyści w centralnym punkcie, za głową Maryi i jej syna, umieszczali tęczę.

Tęcza starotestamentowa

Krakowscy księża podkreślają, że porównanie obrazu z ich kościoła do Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczą jest nieuprawnione. Chcą pozostać anonimowi i nie chcą, by w jakikolwiek sposób łączyć ich z profanacją świętych wizerunków.

Przypominają także, że symbolika tęczy jest głęboko chrześcijańska. Zjawisko to pojawia się już w Starym Testamencie. Wtedy Bóg i Noe zawarli przymierze i skończył się wielki potop. Tęcza stała się znakiem pokoju i pojednania.

Zdaniem duchownych, teraz wielobarwna wstęga została przywłaszczona przez środowiska lewicowe i homoseksualne, które nadały jej nowe znaczenie.

d3c3ozt

Księża zaznaczyli, że podobnie było ze swastyką. W hinduizmie to znak mocy i płodności, a jego nazwa oznacza "przynoszący szczęście". W XX wieku swastykę przywłaszczyła sobie III Rzesza, nierozerwalnie robiąc z niej symbol swojego państwa.

Matka Boska Płocka

Wizerunek nowej "tęczowej" Matki Boskiej pojawił się w Płocku pod koniec tygodnia. Zdjęcie zamieściła jako pierwsza Kaja Godek.

W poniedziałek, o 6 rano policja zatrzymała 51-letnią Elżbietę Podleśną, która ma być odpowiedzialna za przygotowanie tęczowego obrazu.

d3c3ozt

We wtorek rano Helsińska Fundacja Praw Człowieka skrytykowała zatrzymanie Podleśnej. "Działanie naruszyło konstytucyjną zasadę proporcjonalności oraz normy prawa karnego procesowego" – czytamy w specjalnym oświadczeniu.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c3ozt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c3ozt
Więcej tematów