Trwa ładowanie...
d440sk5

Matka Boska Tęczowa. Nowe znaczenie starych symboli

Po zatrzymaniu Elżbiety Podleśnej, podejrzanej o profanację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, w sieci pojawiły się zdjęcia papieża z tęczowym krzyżem, katolickie kalendarze z motywem tęczy czy zdjęcie z obrazem Matki Bożej Dobrej Rady z tęczą w tle. Wszystkie są autentyczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków, protest w obronie Elżbiety Podleśnej, autorki plakatu Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczą.
Kraków, protest w obronie Elżbiety Podleśnej, autorki plakatu Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczą. (East News, Fot: Beata Zawrzel)
d440sk5

To głos Internautów przeciwko zatrzymaniu 51-letniej działaczki. W kolejnych wpisach pokazują, że Matka Boska Częstochowska z tęczową aureolą nie jest jedynym takim połączeniem w kulturze. Z tęczowym krzyżem sfotografowano, na przykład, papieża Franciszka.

   Twitter
(Twitter)

Najczęściej jako komentarz do informacji o zatrzymaniu Podleśnej pojawia się zdjęcie z jednego z krakowskich kościołów. Internauci pytają, czy każdy trafi do aresztu, także widoczni na zdjęciu mężczyźni albo autor obrazu sprzed 52 lat (który zmarł w 2009 roku).

   Twitter
(Twitter)

Największa ozdoba krakowskiej świątyni

Krakowski kościół nie ukrywa dumy z obrazu Matki Bożej Dobrej Rady.

d440sk5

Zobacz także: Donald Tusk: polityka to nie gra o tron

Pod koniec kwietnia uroczyście świętowano 100. rocznicę powstania parafii. W obecności biskupów odbyła się koronacja obrazu z tęczą. Zdjęcie, które od poniedziałku pojawia się w wielu komentarzach na Twitterze, pochodzi z niedawnej mszy.

Krakowski obraz namalował w 1967 roku Zdzisław Pabisiak. Wzorował się na XV-wiecznym włoskim malowidle. Obraz wielokrotnie kopiowano na całym świecie. Wszyscy artyści w centralnym punkcie, za głową Maryi i jej syna, umieszczali tęczę.

d440sk5

Tęcza starotestamentowa

Krakowscy księża podkreślają, że porównanie obrazu z ich kościoła do Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczą jest nieuprawnione. Chcą pozostać anonimowi i nie chcą, by w jakikolwiek sposób łączyć ich z profanacją świętych wizerunków.

Przypominają także, że symbolika tęczy jest głęboko chrześcijańska. Zjawisko to pojawia się już w Starym Testamencie. Wtedy Bóg i Noe zawarli przymierze i skończył się wielki potop. Tęcza stała się znakiem pokoju i pojednania.

Zdaniem duchownych, teraz wielobarwna wstęga została przywłaszczona przez środowiska lewicowe i homoseksualne, które nadały jej nowe znaczenie.

d440sk5

Księża zaznaczyli, że podobnie było ze swastyką. W hinduizmie to znak mocy i płodności, a jego nazwa oznacza "przynoszący szczęście". W XX wieku swastykę przywłaszczyła sobie III Rzesza, nierozerwalnie robiąc z niej symbol swojego państwa.

Matka Boska Płocka

Wizerunek nowej "tęczowej" Matki Boskiej pojawił się w Płocku pod koniec tygodnia. Zdjęcie zamieściła jako pierwsza Kaja Godek.

W poniedziałek, o 6 rano policja zatrzymała 51-letnią Elżbietę Podleśną, która ma być odpowiedzialna za przygotowanie tęczowego obrazu.

d440sk5

We wtorek rano Helsińska Fundacja Praw Człowieka skrytykowała zatrzymanie Podleśnej. "Działanie naruszyło konstytucyjną zasadę proporcjonalności oraz normy prawa karnego procesowego" – czytamy w specjalnym oświadczeniu.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d440sk5

Podziel się opinią

Share
d440sk5
d440sk5