ycipk-kt85zv

Matka Boska Tęczowa. Nowe znaczenie starych symboli

Po zatrzymaniu Elżbiety Podleśnej, podejrzanej o profanację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, w sieci pojawiły się zdjęcia papieża z tęczowym krzyżem, katolickie kalendarze z motywem tęczy czy zdjęcie z obrazem Matki Bożej Dobrej Rady z tęczą w tle. Wszystkie są autentyczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków, protest w obronie Elżbiety Podleśnej, autorki plakatu Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczą.
Kraków, protest w obronie Elżbiety Podleśnej, autorki plakatu Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczą. (East News, Fot: Beata Zawrzel)
ycipk-kt85zv

To głos Internautów przeciwko zatrzymaniu 51-letniej działaczki. W kolejnych wpisach pokazują, że Matka Boska Częstochowska z tęczową aureolą nie jest jedynym takim połączeniem w kulturze. Z tęczowym krzyżem sfotografowano, na przykład, papieża Franciszka.

Twitter
Podziel się

Najczęściej jako komentarz do informacji o zatrzymaniu Podleśnej pojawia się zdjęcie z jednego z krakowskich kościołów. Internauci pytają, czy każdy trafi do aresztu, także widoczni na zdjęciu mężczyźni albo autor obrazu sprzed 52 lat (który zmarł w 2009 roku).

ycipk-kt85zv
Twitter
Podziel się

Największa ozdoba krakowskiej świątyni

Krakowski kościół nie ukrywa dumy z obrazu Matki Bożej Dobrej Rady.

Zobacz także: Donald Tusk: polityka to nie gra o tron

ycipk-kt85zv

Pod koniec kwietnia uroczyście świętowano 100. rocznicę powstania parafii. W obecności biskupów odbyła się koronacja obrazu z tęczą. Zdjęcie, które od poniedziałku pojawia się w wielu komentarzach na Twitterze, pochodzi z niedawnej mszy.

Krakowski obraz namalował w 1967 roku Zdzisław Pabisiak. Wzorował się na XV-wiecznym włoskim malowidle. Obraz wielokrotnie kopiowano na całym świecie. Wszyscy artyści w centralnym punkcie, za głową Maryi i jej syna, umieszczali tęczę.

Tęcza starotestamentowa

ycipk-kt85zv

Krakowscy księża podkreślają, że porównanie obrazu z ich kościoła do Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczą jest nieuprawnione. Chcą pozostać anonimowi i nie chcą, by w jakikolwiek sposób łączyć ich z profanacją świętych wizerunków.

Przypominają także, że symbolika tęczy jest głęboko chrześcijańska. Zjawisko to pojawia się już w Starym Testamencie. Wtedy Bóg i Noe zawarli przymierze i skończył się wielki potop. Tęcza stała się znakiem pokoju i pojednania.

Zdaniem duchownych, teraz wielobarwna wstęga została przywłaszczona przez środowiska lewicowe i homoseksualne, które nadały jej nowe znaczenie.

Księża zaznaczyli, że podobnie było ze swastyką. W hinduizmie to znak mocy i płodności, a jego nazwa oznacza "przynoszący szczęście". W XX wieku swastykę przywłaszczyła sobie III Rzesza, nierozerwalnie robiąc z niej symbol swojego państwa.

ycipk-kt85zv

Matka Boska Płocka

Wizerunek nowej "tęczowej" Matki Boskiej pojawił się w Płocku pod koniec tygodnia. Zdjęcie zamieściła jako pierwsza Kaja Godek.

W poniedziałek, o 6 rano policja zatrzymała 51-letnią Elżbietę Podleśną, która ma być odpowiedzialna za przygotowanie tęczowego obrazu.

ycipk-kt85zv

We wtorek rano Helsińska Fundacja Praw Człowieka skrytykowała zatrzymanie Podleśnej. "Działanie naruszyło konstytucyjną zasadę proporcjonalności oraz normy prawa karnego procesowego" – czytamy w specjalnym oświadczeniu.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-kt85zv

ycipk-kt85zv
ycipk-kt85zv