Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. uchodźców. "To Białoruś powinna zapewnić im pomoc"

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie kryzysu migracyjnego oraz koczujących na granicy Polski z Białorusią uchodźców. - Te osoby, które przyleciały z Iraku, to osoby, które legalnie stanęły na terytorium Białorusi - podkreślił szef rządu.

Kryzys z Białorusią. Mateusz Morawiecki zabrał głos Kryzys z Białorusią. Mateusz Morawiecki zabrał głos Źródło: PAP, fot: Artur Reszko
d15wcxu
d15wcxu

- Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy ofiarą wojny hybrydowej, która jest wykorzystywana do destabilizacji sytuacji politycznej i spokoju w Europie. Mamy dowody na to, że na Białoruś ściągane są osoby z Bliskiego Wschodu - mówił w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.

Kryzys migracyjny. Mateusz Morawiecki: Białoruś powinna zapewnić pomoc

Jak zaznaczył szef polskiego rządu, na granicę wysłany został specjalny transport humanitarny. - Te osoby, które przyleciały z Iraku, to osoby, które legalnie stanęły na terytorium Białorusi. Według prawa międzynarodowego to Białoruś powinna zapewnić im pomoc - podkreślił Mateusz Morawiecki.

- Nota dyplomatyczna została przesłana na Białoruś. Liczymy na pozytywną reakcję, bo wtedy będziemy mogli w realny sposób zabezpieczyć namioty, łóżka polowe, materace, żywność, a jeżeli tam są inne dodatkowe potrzeby, to również dowieziemy je - dodał polityk, mówiąc o konwoju pomocy humanitarnych, który czeka na przejściu granicznym w Bobrownikach.

Wrzawa po słowach Władysława Frasyniuka. Katarzyna Lubnauer: emocje poszły za daleko

Białoruś. Mateusz Morawiecki: Polska musi chronić granice

Prezes Rady Ministrów zaznaczył przy tym, że nie ma czego takiego, jak "pas ziemi niczyjej". - To są osoby przebywające na terytorium Białorusi. Polska musi chronić własne granice, własne terytorium i my to właśnie robimy. Dlatego chcę też podziękować funkcjonariuszom Straży Granicznej - mówił Mateusz Morawiecki.

d15wcxu

Jak stwierdził szef rządu, prezydent Białorusi "gra migrantami". - Gra nimi w ten sposób, że część z nich wymienia na tej granicy. Dostarcza tam nowe osoby, a część cofa w głąb kraju - powiedział premier.

Szef rządu podkreślił przy tym, że najważniejsze zadanie dla polskiego rządu to obecnie obrona granic przed nielegalną imigracją oraz "prowokacją Łukaszenki". Jak zapewnił, nie ma na ten moment planów rozbudowy ośrodków dla migrantów, które znajdują się na terytorium Polski.

Mateusz Morawiecki o kryzysie migracyjnym. Mocne słowa o Białorusi

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki był na Podlasiu, gdzie na granicy Polski z Białorusią zabrał głos w sprawie kryzysu migracyjnego. - Mamy do czynienia z atakiem hybrydowym. To jest ten rodzaj ataku, kiedy w sposób systematyczny i zorganizowany nasz sąsiad ze wschodu próbuje zdestabilizować sytuację polityczną - mówił szef polskiego rządu.

- Nie ulega wątpliwości, że uchodźcy są tutaj zmuszani do przechodzenia przez granicę polsko-białoruską. Nie ulega wątpliwości, że jest to działanie ze strony Białorusinów w pełni świadome. Trafiliśmy na ogłoszenia biur turystycznych, które prowadzą zorganizowaną akcję ściągania obywateli Iraku na terytorium Białorusi - dodał polski premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15wcxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15wcxu
Więcej tematów